Ryzner Zenon: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(uzupełnienie)
(dr)
Linia 8: Linia 8:
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Materiały własne autora.
+
Opracowanie własne, JM
 
{{Noty biograficzne}}
 
{{Noty biograficzne}}
 
[[Kategoria:Biografie - R]]
 
[[Kategoria:Biografie - R]]
 
[[Kategoria:Budowniczy]]
 
[[Kategoria:Budowniczy]]

Wersja z 17:16, 10 paź 2019

Ryzner Zenon (1954-)

Ryzner Zenon.jpg

Urodził się 5 lipca 1954 w Niedobczycach-Popielowie. W 1980 roku ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Magister teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. Był wikariuszem w Tychach, a potem kapelanem szpitalnym w Katowicach - Ochojcu. Licencjat z teologii zdobył w 2000 roku w PAT w Krakowie. Ukończył na Uniwersytecie Śląskim studia podyplomowe w zakresie zarządzania pomocą społeczną. Od 1991 roku jest współpracownikiem dyrektora Caritas diecezji. Był inicjatorem i budowniczym oraz pierwszym dyrektorem Ośrodka św. Elżbiety w Rudzie Śląskiej; organizator i pierwszy dyrektor Hospicjum im. Jana Pawła II w Katowicach. Od 2001 roku jest zastępcą dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej. W latach 2003 - 2014 był dyrektorem Domu św. Józefa (Dom Księży Emerytów). W 2005 roku Metropolita Katowicki abp Damian Zimoń mianował go Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Katowicach. Od 2012 roku kapelan Jego Świątobliwości (prałat). W 2014 roku objął urząd proboszcza parafii św. Krzysztofa w Tychach.

W 2012 roku został mianowany delegatem biskupim do spraw księży emerytów i chorych. Członek Komisji ds. Duchowieństwa II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

12 grudnia 2018 otrzymał dekret abpa Wiktora Skworca nominujący go na dziekana dekanatu Tychy Nowe z dniem 1 stycznia 2019.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM