Richter Leo

Z e-ncyklopedia

Richter Leo (1888-1958), malarz

Urodził się 10 listopada 1888 w Kątach Bystrzyckich ( inne dane: w Lądku-Zdroju). Jego rodzice Józef (stolarz) i Florentyna pochodzili z Kątów Bystrzyckich. Leo Richter był bratankiem malarza i rysownika Hieronima Richtera oraz uczniem malarza Wilhelma Reinscha, mieszkającego w Lądku przy dzisiejszej ul. Kościelnej. Hieronim Richter był autorem stacji drogi krzyżowej w lądeckim kościele parafialnym.

Leo Richter kształcił się w Regensburgu, a następnie w Monachium, gdzie studiował w Królewskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych. W Regensburgu poznał Annę Zeller, którą poślubił w 1918 roku. Małżonkowie mieli córki: Annę Lisę (1920), Cecylię (1923), Jadwigę (1929) i Monikę (1932). Jadwiga przyszła na świat, kiedy artysta realizował prace dla klasztoru i kościoła św. Jadwigi w Trzebnicy, dlatego też otrzymała imię ku czci patronki. Leo Richter w Lądku-Zdroju zajmował się malarstwem dekoracyjnym (głównie kościelnym), pozłotnictwem oraz konserwacją dzieł sztuki, a jego prace powszechnie uważa się są za wartościowe od strony artystycznej. Oprócz zleceń dla kościołów dawnego hrabstwa kłodzkiego (Bardo, Bolesławów, Bystrzyca Kłodzka, Czermna, Domaszków, Gorzanów, Goworów, Idzików, Kłodzko, Lądek-Zdrój, Międzygórze, Międzylesie, Radochów, Roztoki, Słupiec, Szalejów, Trzebieszowice, Wambierzyce), Richter realizował zamówienia dla kościołów w Kątach Wrocławskich, Krzeszowie, Sławie, Trzebnicy i Wałbrzychu oraz w czeskich Broumovie i Javornlku.

Wspólnie z Franzem Wagnerem przeprowadził renowację gotyckiej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem w kościele parafialnym w Bystrzycy Kłodzkiej, odnawiał polichromię ołtarzy, ambony, nastawy chrzcielnicy, krzyża procesyjnego oraz kilku rzeźb w kościele w Domaszkowie, a także polichromię ołtarza św. Anny w kościele w Roztokach i kościół w Kamieńczyku. W rodzinnym Lądku odnowił wnętrza kościoła pw. św. Rocha.

Swój pierwszy warsztat Leo Richter miał w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego „Jerzy". Kiedy zamieszkał w wybudowanym w latach 1920-1926 domu przy dzisiejszej ul. Klonowej, przeniósł firmę do znajdującego się obok niego pawilonu. Jako, że w tej części miasta nie było dużego ruchu (a zyski zbyt wielkie), dlatego też zakład po raz kolejny zmienił swą lokalizację - najpierw na dzisiejszą ulicę Kościuszki, a później Cienistą. Zmarł 24 X 1958 w Lądku i pochowany został na cmentarzu parafialnym.

Bibliografia

[1]