Rączkowski Piotr Paweł: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Rączkowski Piotr Paweł (1759-1818) ==
== Rączkowski Piotr Paweł (1759-1818), proboszcz w Chełmie Śląskim ==
Urodził się 9 lipca 1759 w Biskupicach, święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Hilarego Szembeka, biskupa płockiego 20 lipca 1782. Od 1784 roku był prebendarzem przy kościele św. Stanisława w Czeladzi. W 1795 roku został proboszczem w [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim|Chełmie]]. Utrzymywał żywe kontakty z środowiskiem czeladzkim. Być może gospodarstwo domowe w parafii chełmskiej ks. Rączkowskiego prowadziła siostra. 20 lipca 1816 ks. Rączkowski gościł w Chełmie biskupa krakowskiego Jana Pawła Woronicza, udającego się na kurację do Karslbadu.  
Urodził się 9 lipca 1759 w Biskupicach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Hilarego Szembeka, biskupa płockiego 20 lipca 1782. Od 1784 roku był [[Prebenda|prebendarzem]] przy kościele pw. św. Stanisława w Czeladzi. W 1795 roku został proboszczem w [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim|Chełmie]]. Utrzymywał żywe kontakty z środowiskiem czeladzkim. Być może gospodarstwo domowe w parafii chełmskiej ks. Rączkowskiego prowadziła siostra. 20 lipca 1816 ks. Rączkowski gościł w Chełmie biskupa krakowskiego [[Woronicz Jan Paweł|Jana Pawła Woronicza]], udającego się na kurację do Karlsbadu.  


Ks. Piotr Rączkowski jest autorem cennej pracy o charakterze historycznym, a mianowicie kroniki parafialnej („Documenta aliaque additamenta historiam villae et Ecclesiae chełmensis”), w której zamieścił cytowane in extenso zasadnicze dla miejscowej parafii dokumenty źródłowe. W 1931 roku kronikę przepisał z oryginału proboszcz [[Wojtek Wiktor|ks. Wiktor Wojtek]]. Zmarł 20 sierpnia 1818 w Chełmie. Pogrzebany został, jak wszyscy jego poprzednicy w Chełmie, przez kilkudziesięciu konfratrów przybyłych ze Śląska, i z Polski: „Piotr Rączkowski ósmy proboszcz chełmski, kapłan od lat 33, tutejszy proboszcz od 23 lat; który był prawdziwym Izraelitą itd. itd. itd. pochowany został w obecności wielu księży tak z Polski, jak i ze Śląska zebranych, a ponadto z wielkim płaczem parafian i to obydwu rodzajów, to znaczy i lepiej urodzonych i prostych, a kapłanów było 24” .
Ks. Piotr Rączkowski jest autorem cennej pracy o charakterze historycznym, a mianowicie kroniki parafialnej (''Documenta aliaque additamenta historiam villae et Ecclesiae chełmensis''), w której zamieścił cytowane in extenso zasadnicze dla miejscowej parafii dokumenty źródłowe. W 1931 roku kronikę przepisał z oryginału proboszcz [[Wojtek Wiktor|ks. Wiktor Wojtek]]. Zmarł 20 sierpnia 1818 w Chełmie. Pogrzebany został, jak wszyscy jego poprzednicy w Chełmie, przez kilkudziesięciu konfratrów przybyłych ze Śląska, i z Polski: ''Piotr Rączkowski ósmy proboszcz chełmski, kapłan od lat 33, tutejszy proboszcz od 23 lat; który był prawdziwym Izraelitą itd. itd. itd. pochowany został w obecności wielu księży tak z Polski, jak i ze Śląska zebranych, a ponadto z wielkim płaczem parafian i to obydwu rodzajów, to znaczy i lepiej urodzonych i prostych, a kapłanów było 24''.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 9: Linia 9:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - R|Rączkowski]]
[[Kategoria:Biografie - R|Rączkowski]]
[[Kategoria:Historia]]

Aktualna wersja na dzień 20:41, 3 wrz 2020

Rączkowski Piotr Paweł (1759-1818), proboszcz w Chełmie Śląskim

Urodził się 9 lipca 1759 w Biskupicach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Hilarego Szembeka, biskupa płockiego 20 lipca 1782. Od 1784 roku był prebendarzem przy kościele pw. św. Stanisława w Czeladzi. W 1795 roku został proboszczem w Chełmie. Utrzymywał żywe kontakty z środowiskiem czeladzkim. Być może gospodarstwo domowe w parafii chełmskiej ks. Rączkowskiego prowadziła siostra. 20 lipca 1816 ks. Rączkowski gościł w Chełmie biskupa krakowskiego Jana Pawła Woronicza, udającego się na kurację do Karlsbadu.

Ks. Piotr Rączkowski jest autorem cennej pracy o charakterze historycznym, a mianowicie kroniki parafialnej (Documenta aliaque additamenta historiam villae et Ecclesiae chełmensis), w której zamieścił cytowane in extenso zasadnicze dla miejscowej parafii dokumenty źródłowe. W 1931 roku kronikę przepisał z oryginału proboszcz ks. Wiktor Wojtek. Zmarł 20 sierpnia 1818 w Chełmie. Pogrzebany został, jak wszyscy jego poprzednicy w Chełmie, przez kilkudziesięciu konfratrów przybyłych ze Śląska, i z Polski: Piotr Rączkowski ósmy proboszcz chełmski, kapłan od lat 33, tutejszy proboszcz od 23 lat; który był prawdziwym Izraelitą itd. itd. itd. pochowany został w obecności wielu księży tak z Polski, jak i ze Śląska zebranych, a ponadto z wielkim płaczem parafian i to obydwu rodzajów, to znaczy i lepiej urodzonych i prostych, a kapłanów było 24.

Bibliografia

Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, red. J. Myszor, Chełm Śląski 2004.