Procesje Pacholcze - Syrynia: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Syrynia Procesje Pacholcze.jpg|300px|thumb|right]]
[[Grafika:Syrynia Procesje Pacholcze.jpg|300px|thumb|right]]
Tzw. procesje pacholcze w [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Syryni|Syryni]] liczą sobie 300 lat tradycji. Procesje są podziękowaniem złożonym przez ocalałych młodzieńców i panny, za uratowanie od zarazy panującej na ziemi raciborskiej w XVII wieku. Od tego czasu przyrzeczenia dochowała tylko młodzież syryńska. Procesje zaczynają się w Poniedziałek Wielkanocny i trwają do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przez ten okres co niedziela młodzież w wieku od 14 do ok. 20 lat wychodzi procesyjnie z kościoła i pielgrzymuje do przydrożnych krzyży znajdujących się na terenie parafii. Sama przysięga zawarta jest i spisana w tzw. Dokumencie Lubomskim, który jest przechowywany w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Lubomi|kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi]]. Jednak z samymi procesjami wiąże się jeszcze jedna tradycja, tzw. Kompanicy: w nocy w niedzielę wielkanocną, młodzież parafii zbiera się w salce parafialnej by o godzinie 22 wyruszyć do domów na terenie parafii i kwestować na potrzeby młodzieży pacholczej. Wiąże się to z budzeniem mieszkańców, lecz znaczna większość nie ma nic przeciw, gdyż w latach swej młodości sama brała udział w Kompanikach i Procesjach pacholczych. Zebrane pieniądze są przeważnie przeznaczane na remont przydrożnych krzyży i kapliczek, lecz decyduje o tym wybierany przez młodzieńców wójt. On też ustala trasę procesji. Sam jej przebieg wygląda zawsze tak samo, najpierw zebranie się w kościele, odśpiewanie hymnu '' Obróć serce Jezusowi'', procesyjne udanie się do krzyży, gdzie następuje modlitwa i czytanie uprzednio wybranych fragmentów Pisma Świętego, po czym powrót do kościoła i modlitwa.
Tzw. procesje pacholcze w [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Syryni|Syryni]] liczą sobie 300 lat tradycji. Procesje są podziękowaniem złożonym przez ocalałych młodzieńców i panny, za uratowanie od zarazy panującej na ziemi raciborskiej w XVII wieku. Od tego czasu przyrzeczenia dochowała tylko młodzież syryńska. Procesje zaczynają się w Poniedziałek Wielkanocny i trwają do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przez ten okres co niedziela młodzież w wieku od 14 do ok. 20 lat wychodzi procesyjnie z kościoła i pielgrzymuje do przydrożnych krzyży znajdujących się na terenie [[Parafia|parafii]]. Sama przysięga zawarta jest i spisana w tzw. Dokumencie Lubomskim, który jest przechowywany w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Lubomi|kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi]]. Jednak z samymi procesjami wiąże się jeszcze jedna tradycja, tzw. Kompanicy: w nocy w niedzielę wielkanocną, młodzież parafii zbiera się w salce parafialnej by o godzinie 22 wyruszyć do domów na terenie parafii i kwestować na potrzeby młodzieży pacholczej. Wiąże się to z budzeniem mieszkańców, lecz znaczna większość nie ma nic przeciw, gdyż w latach swej młodości sama brała udział w Kompanikach i Procesjach pacholczych. Zebrane pieniądze są przeważnie przeznaczane na remont przydrożnych krzyży i kapliczek, lecz decyduje o tym wybierany przez młodzieńców wójt. On też ustala trasę procesji. Sam jej przebieg wygląda zawsze tak samo, najpierw zebranie się w kościele, odśpiewanie hymnu '' Obróć serce Jezusowi'', procesyjne udanie się do krzyży, gdzie następuje modlitwa i czytanie uprzednio wybranych fragmentów Pisma Świętego, po czym powrót do kościoła i modlitwa.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 12:17, 4 lip 2020

Syrynia Procesje Pacholcze.jpg

Tzw. procesje pacholcze w Syryni liczą sobie 300 lat tradycji. Procesje są podziękowaniem złożonym przez ocalałych młodzieńców i panny, za uratowanie od zarazy panującej na ziemi raciborskiej w XVII wieku. Od tego czasu przyrzeczenia dochowała tylko młodzież syryńska. Procesje zaczynają się w Poniedziałek Wielkanocny i trwają do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przez ten okres co niedziela młodzież w wieku od 14 do ok. 20 lat wychodzi procesyjnie z kościoła i pielgrzymuje do przydrożnych krzyży znajdujących się na terenie parafii. Sama przysięga zawarta jest i spisana w tzw. Dokumencie Lubomskim, który jest przechowywany w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi. Jednak z samymi procesjami wiąże się jeszcze jedna tradycja, tzw. Kompanicy: w nocy w niedzielę wielkanocną, młodzież parafii zbiera się w salce parafialnej by o godzinie 22 wyruszyć do domów na terenie parafii i kwestować na potrzeby młodzieży pacholczej. Wiąże się to z budzeniem mieszkańców, lecz znaczna większość nie ma nic przeciw, gdyż w latach swej młodości sama brała udział w Kompanikach i Procesjach pacholczych. Zebrane pieniądze są przeważnie przeznaczane na remont przydrożnych krzyży i kapliczek, lecz decyduje o tym wybierany przez młodzieńców wójt. On też ustala trasę procesji. Sam jej przebieg wygląda zawsze tak samo, najpierw zebranie się w kościele, odśpiewanie hymnu Obróć serce Jezusowi, procesyjne udanie się do krzyży, gdzie następuje modlitwa i czytanie uprzednio wybranych fragmentów Pisma Świętego, po czym powrót do kościoła i modlitwa.

Bibliografia

Archiwum parafialne parafii św. Antoniego w Syryni; P. Bugla, 335 lat procesji pacholczych w Syryni, Katowice 2007.