Potrapeluk Waldemar: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Potrapeluk Waldemar (1964-), misjonarz==
==Potrapeluk Waldemar (1964-), misjonarz==
Urodził się 30 kwietnia 1964. Pochodzi z [[Parafia Chrystusa Króla w Hołdunowie|parafii Chrystusa Króla w Hołdunowie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 z rąk [[Zimoń Damian|bpa Damiana Zimonia]] w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]]. Przez dwa lata pracował w parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Niemal zaraz po święceniach czynił starania o wyjazd na misje, bo już w trakcie studiów w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym]] ugruntowało się jego powołanie misyjne.  
Urodził się 30 kwietnia 1964. Pochodzi z [[Parafia Chrystusa Króla w Hołdunowie|parafii Chrystusa Króla w Hołdunowie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 z rąk [[Zimoń Damian|bpa Damiana Zimonia]] w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]]. Przez dwa lata pracował w parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]). Niemal zaraz po święceniach czynił starania o wyjazd na misje, bo już w trakcie studiów w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym]] ugruntowało się jego powołanie misyjne.  


W 1991 roku wyjechał do Irlandii do ośrodka przygotowującego do tej pracy. Przy aprobacie bpa Damiana Zimonia wyjechał do Afryki, do Zambii. Jadąc do Zambii jechał do misji w Mambwe. To tzw. Misja Śląska - prowadzona przez katowickich księży. Gdy po siedmiu latach pozostało już tylko dwóch Ślązaków, przeszedł do Chilongii do tzw. Misji Polskiej, która była obsługiwana przez polskich księży z różnych diecezji. Obecnie, będąc tutaj jedynym Polakiem, pracuje w misji Nabwalya, którą rozpoczął i prowadzi z młodymi księżmi zambijskimi. Misja w Nabwalya obejmuje całą zachodnią część Doliny Luangwa, a zamieszkuje ją plemię Bisa. Położenie geograficzne i półroczna izolacja od reszty kraju (pora deszczowa i drogi są nieprzejezdne)  powoduje, że jest to teren bardzo zacofany. Obszar zamieszkuje ponad 12 tys. ludzi, ale funkcjonuje tu jedna przychodnia i jeden pielęgniarz. By dojść do przychodni ludzie muszą wędrować czasem aż trzy dni. Jedynym środkiem transportu w Dolinie jest samochód należący do misji. Ks. Waldemar raz na kilka lat przyjeżdża do Polski na kilkunastotygodniowy urlop. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził w rodzinnej parafii w Hołdunowie, gdzie 18 maja 2014 odprawił uroczystą Mszę św. wspólnie z kolegami rocznikowymi.  
W 1991 roku wyjechał do Irlandii do ośrodka przygotowującego do tej pracy. Przy aprobacie bpa Damiana Zimonia wyjechał do Afryki, do Zambii. Jadąc do Zambii jechał do misji w Mambwe. To tzw. Misja Śląska - prowadzona przez katowickich księży. Gdy po siedmiu latach pozostało już tylko dwóch Ślązaków, przeszedł do Chilongii do tzw. Misji Polskiej, która była obsługiwana przez polskich księży z różnych diecezji. Obecnie, będąc tutaj jedynym Polakiem, pracuje w misji Nabwalya, którą rozpoczął i prowadzi z młodymi księżmi zambijskimi. Misja w Nabwalya obejmuje całą zachodnią część Doliny Luangwa, a zamieszkuje ją plemię Bisa. Położenie geograficzne i półroczna izolacja od reszty kraju (pora deszczowa i drogi są nieprzejezdne)  powoduje, że jest to teren bardzo zacofany. Obszar zamieszkuje ponad 12 tys. ludzi, ale funkcjonuje tu jedna przychodnia i jeden pielęgniarz. By dojść do przychodni ludzie muszą wędrować czasem aż trzy dni. Jedynym środkiem transportu w Dolinie jest samochód należący do misji.  
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN 2391-4157 Nr 2 i Nr 4; Misyjna "służba zdrowia" - Artykuł - Niedziela.pl (dostęp 22.03.2017); Misja Nabwalya - Parafia Św. Jerzego w Puńcowie (dostęp 22.03.2017).
Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN 2391-4157 Nr 2 i Nr 4; Misyjna "służba zdrowia" - Artykuł - Niedziela.pl (dostęp 22.03.2017); Misja Nabwalya - Parafia Św. Jerzego w Puńcowie (dostęp 22.03.2017).

Aktualna wersja na dzień 12:23, 1 maj 2018

Potrapeluk Waldemar (1964-), misjonarz

Urodził się 30 kwietnia 1964. Pochodzi z parafii Chrystusa Króla w Hołdunowie. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 z rąk bpa Damiana Zimonia w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Przez dwa lata pracował w parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Niemal zaraz po święceniach czynił starania o wyjazd na misje, bo już w trakcie studiów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym ugruntowało się jego powołanie misyjne.

W 1991 roku wyjechał do Irlandii do ośrodka przygotowującego do tej pracy. Przy aprobacie bpa Damiana Zimonia wyjechał do Afryki, do Zambii. Jadąc do Zambii jechał do misji w Mambwe. To tzw. Misja Śląska - prowadzona przez katowickich księży. Gdy po siedmiu latach pozostało już tylko dwóch Ślązaków, przeszedł do Chilongii do tzw. Misji Polskiej, która była obsługiwana przez polskich księży z różnych diecezji. Obecnie, będąc tutaj jedynym Polakiem, pracuje w misji Nabwalya, którą rozpoczął i prowadzi z młodymi księżmi zambijskimi. Misja w Nabwalya obejmuje całą zachodnią część Doliny Luangwa, a zamieszkuje ją plemię Bisa. Położenie geograficzne i półroczna izolacja od reszty kraju (pora deszczowa i drogi są nieprzejezdne) powoduje, że jest to teren bardzo zacofany. Obszar zamieszkuje ponad 12 tys. ludzi, ale funkcjonuje tu jedna przychodnia i jeden pielęgniarz. By dojść do przychodni ludzie muszą wędrować czasem aż trzy dni. Jedynym środkiem transportu w Dolinie jest samochód należący do misji.

Bibliografia

Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN 2391-4157 Nr 2 i Nr 4; Misyjna "służba zdrowia" - Artykuł - Niedziela.pl (dostęp 22.03.2017); Misja Nabwalya - Parafia Św. Jerzego w Puńcowie (dostęp 22.03.2017).