Pogłódek Konstanty

Z e-ncyklopedia

Pogłódek Konstanty (1893-1946)

Urodził się 26 czerwca 1893 w Wolbromiu. Po ukończeniu szkoły elementarnej i zdobyciu średniego wykształcenia rozpoczął studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1916. Początki jego duszpasterzowania przypadły na lata I wojny światowej. I to ona związała prawie całe kapłańskie życie ks. Pogłódka z wojskiem. Ze szczerym oddaniem zajął się duszpasterstwem wojskowym, gdzie ważne były predyspozycje intelektualne, duchowe, fizyczne oraz wola służenia żołnierzom w różnych okolicznościach, wymagających hartu oraz bezinteresownego i taktownego postępowania. Od stycznia 1923 roku był kapelanem garnizonowym w Cieszynie. Pod jego pieczą znajdował się m.in. IV Pułk Piechoty Strzelców Podhalańskich oraz VI Baon 75 Pułku Piechoty w Rybniku.

Po krótkiej nieobecności w Cieszynie, w 1936 roku ks. Pogłódek objął ponownie obowiązki proboszcza wojskowej parafii św. Andrzeja Boboli w Cieszynie, która obejmowała powiaty: cieszyński, pszczyński, rybnicki i świętochłowicki. Jego pełny tytuł urzędowy brzmiał: ks. Konstanty Pogłódek, administrator parafii wojskowej rzymsko-katolickiej. Czynności swego urzędu - liturgiczno-kościelne i inwestycyjno-gospodarcze - wykonywał w porozumieniu z Biskupem Polowym Józefem Gawliną. Nosił ubiór kapłański wymagany w diecezji katowickiej z charakterystyczną czapką wojskową. Przez krótki był także katechetą w Polskim Gimnazjum Humanistycznym i Śląskim Zakładzie Wychowawczym w Cieszynie oraz dobrowolnie zajmował się Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Przed wybuchem II wojny światowej został przez Biskupa Polowego przeniesiony do Warszawy, do Kurii Wojskowej. Po klęsce wrześniowej przebywał na tułaczce w Rumunii, a potem we Włoszech, Portugalii, w Stanach Zjednoczonych, a w końcu w Anglii i w Szkocji. Tułaczka wojenna, śmierć znajomych kolegów księży w obozach koncentracyjnych i sponiewieranie Ojczyzny przez wrogów, boleśnie zraniły jego życie. Przeżycia te poważnie osłabiły jego zdrowie. Zmarł 16 marca 1946 w Dupplin Castle Perth w Szkocji i tam został pochowany. Znamienne jest świadectwo ks. Bronisława Michalskiego, wikariusza generalnego przy Polskiej Kurii Polowej: „Ks. Podpułkownik Pogłódek przeżywał z żołnierzem polskim ciężkie chwile, troski i cierpienia. Pozostawił po sobie jak najpiękniejszą pamięć gorliwego i oddanego bez reszty duszpasterza, miłującego serce żołnierskie. Był dla żołnierza: kapłanem, przyjacielem i ojcem”.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego. T. I: Kapłani wyświęceni do 1922 roku, cz. II: Kapłani wyświęceni w latach 1901-1922, zebrał i opracował ks. Edward Nalepa, Katowice 1999, s.241-242.