Po górach, dolinach. Gazetka parafii św. Klemensa w Ustroniu

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ustron gazetka.jpg

5 maja 1994 ukazał się pierwszy numer tygodnika, gazetki parafialnej: "Po górach, dolinach...". Od samego początku gazetka ta jest biuletynem parafii św. Klemensa w Ustroniu - to znaczy informatorem parafialnym. Przez wiele lat była drukowana jako dodatek do "Źródła". Od niedawna wychodzi jako samodzielne czasopismo.

Jest nazywana informatorem parafialnym, gdyż zawiera wiadomości z życia parafii, także Kościoła oraz opisywane są np. pielgrzymki, rekolekcje, w których biorą udział parafianie. Przynosi bieżące wiadomości z życia parafii i Kościoła Powszechnego, jak też i rozważania teologiczne na różne tematy. Przypomina zasady życia chrześcijańskiego oraz pozwala na zagłębianie się w tematy, które potrzebują refleksji i zastanowienia się, podaje także gotowe rozwiązania w bardzo praktycznych sprawach - takich jak zdrowie, dieta czy smaczna potrawa. Redakcja posiada również zgodę na druk pewnych materiałów z danych parafii. W gazetce zamieszczone są również ogłoszenia parafialne i intencje (osobna kartka). Kilka razy ukazało się tzw. wydanie specjalne (okolicznościowe), kolorowe o zwiększonej objętości.

  • Format: A4, 6 stron, z dodatkiem w postaci: Ogłoszeń parafialnych. Cały rocznik jest oprawiany i w ten sposób zostanie przekazany potomnym. Gazetka jest dostępna też w Internecie na stronie parafii [www.klemens.beskidy.pl]
  • Skład Redakcji: pierwszym redaktorem naczelnym była Daniela Łabus. Obecnie gazetkę redagują: Barbara Langhammer (redaktor naczelna); Franciszek Jaworski; Roman Langhammer (redaktor techniczny).

Gazetka ukazuje się regularnie co tydzień, w nakładzie ok. 400 egzemplarzy, 6 stron. Jest przygotowywana domowym sposobem, a następnie drukowana przez księdza Proboszcza (drukarka laserowa i dobrej jakości xero). W niedzielę (31 lipca 2016) ukaże się 1156 numer. Gazetka jest darmowa, chociaż nabywcy przekazują tzw. ofiarę dowolną w wysokości najczęściej 1 zł. Prasa katolicka jest rozprowadzana po każdej Mszy św. przy wyjściach z kościoła, także w zakrystii oraz to, co zostanie jest wykładane na stoliku przy wejściu do kościoła.

Bibliografia

Za: [1]; Informacje udzielone przez Redakcję periodyku.