Pośpiech Paweł

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 00:07, 13 gru 2009 autorstwa Ewa09 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „==Pośpiech Paweł (1878-1922), działacz społeczny, poseł na Sejm RP== Urodził się 22 stycznia 1878 w miejscowości Kokoszyce, niedaleko Wodzisławia Śląskiego.…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Pośpiech Paweł (1878-1922), działacz społeczny, poseł na Sejm RP

Urodził się 22 stycznia 1878 w miejscowości Kokoszyce, niedaleko Wodzisławia Śląskiego. Wychowany został w duchu polskim, nie tylko przez rodziców, ale także miejscowych księży Polaków: proboszcza Skwary oraz księdza Jana Studzieńskiego.

Po zakończeniu edukacji w szkole powszechnej i gimnazjum, rozpoczął studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Należał już wówczas do tajnej organizacji młodzieży polskiej "Zet", której członkami byli m.in. Wojciech Korfanty, a także Jan Jakub Kowalczyk, późniejszy redaktor "Górnoślązaka".

Jako kapłan pracował w Prószkowie, Orzegowie, Krapkowicach, Chociebużu. Wszędzie tam znany był ze swej patriotycznej działalności oraz z zakładania chórów i kółek polskich. Był jednym współzałożycieli Związku Kół Śpiewackich na Śląsku. Był także aktywnym publicystą. Pisał do "Gazety Ludowej", stworzonej przez Zygmunta Seydę i Józefa Rostka. W 1913 roku został redaktorem i głównym udziałowcem "Górnoślązaka".

W lutym 1912 został wybrany posłem do parlamentu niemieckiego. W tym czasie w pełni poświęcił się działalności społecznej, podróżował służbowo i nie tylko, po swoim okręgu wyborczym. Na ten czas został zwolniony z pełnienia posługi w Kościele. Podczas przemówień i dyskusji w parlamencie, bronił praw ludu śląskiego do posługiwania się polską mową.

W grudniu 1918 roku został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Jako poseł górnośląski zasiadał w Sejmie Ustawodawczym w wolnej RP. Fala niepowodzeń, na którą napotkał podczas swej niedługiej działalności w Sejmie Rzeczpospolitej (brak reakcji na wnioski składane w sprawie ekscesów niemieckich bojówek nacjonalistycznych, terroryzujących ludność śląską), stała się przyczyną załamania psychicznego i skłoniła go do rezygnacji z mandatu poselskiego. Niebawem sprzedał także "Gazetę Ludową" i wycofał się na stałe z aktywnego życia polityczno-społecznego.

Do końca życia przebywał w jednym z pszczyńskich klasztorów, gdzie zmarł 26 marca 1922. Pochowany na tamtejszym cmentarzu.


Bibliografia:

A.Kornecki, Paweł Pośpiech, w: Znani i nieznani Katowiczanie. Wybór sylwetek zasłużonych dla miasta, red. L. Szaraniec, Katowice 1980, s. 99-100.