Pietrzyk Tadeusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(foto)
(nowe)
 
(Nie pokazano 21 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Tadeusz Pietrzyk (1945-), proboszcz parafii św. Floriana Chorzowie==
==Pietrzyk Tadeusz (1945-), proboszcz parafii św. Floriana Chorzowie==
[[Plik:Pietrzyk tadeusz1.jpg|left|150px|thumb]]
[[Plik:Pietrzyk tadeusz1.jpg|left|150px|thumb]]
Ur.  12 VIII 1945 r. w Zarzeczu, święcenia kapłańskie otrzymał 30 III 1972 w Katowicach, mgr, lic teol..kanonik honorowy.  
Urodził się 12 sierpnia 1945 w Zarzeczu, powiat cieszyński. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do [[Niższe Seminarium Duchowne w Katowicach|Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach]]. Po zlikwidowaniu szkoły przez ówczesne władze, kończył szkołę średnią w [[Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie|Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie]]. W 1965 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 30 marca 1972 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]] z rąk [[Bednorz Herbert|bpa Herberta Bednorza]]; mgr, licencjat z  teologii, kanonik honorowy. Był wikarym w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wilchwach|MB Częstochowskiej w Wilchwach]] (1972-1975), [[Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie|św. Wawrzyńca w Chorzowie]] (1975-1978), [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Rybniku|św. Antoniego w Rybniku]] (1978-1981) i [[Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach|
30 VI 1985 roku objął parafię św. Floriana w Chorzowie. Przeprowadził  nową aranżację wystroju kościoła w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz Gerard Grzywaczyk. 4 maja 1993 r. abp  Damian Zimoń konsekrował nowy ołtarz z brązu.
MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach]] (1981-1985). Równocześnie był kapelanem więziennym w Areszcie Śledczym w Tarnowskich Górach oraz duszpasterzem nauczycieli dekanatu tarnogórskiego.  


Kościół w Chorzowie pw. św. Floriana ma swoją specyfikę, jako jedyna na Śląsku parafia poświęcona jest patronowi hutników, metalowców, strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów archidiecezji. W 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej Wiktorem Skworcem, ks. T. Pietrzyk podjął pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana. – Ks. Henryk Markwica, ówczesny dziekan, podsunął mu pomysł, by władze miasta razem z księżmi zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na to, by patronem miasta został święty Florian. W lipcu 1993 roku święty Florian został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Relikwie męczennika trafiły do Chorzowa i 4 maja 1994 r. złożono w  kościele parafialnym relikwie św. Floriana Męczennika.  Od 2001 kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.  
Zainicjował powstanie oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej w Rybniku a potem Tarnowskich Górach. Już jako proboszcz w Chorzowie od grudnia 1987 roku został (bez dekretu) kapelanem KIK. W 1984 roku objął funkcję kierownika Studium Katechetycznego w Tarnowskich Górach. Podjął też ścisłą współpracę z tygodnikiem "Niedziela" w Częstochowie. W różnych pismach katolickich, głównie w [[Gość Niedzielny - tygodnik|"Gościu Niedzielnym"]] i "Niedzieli", opublikował ponad 600 artykułów.


Przez wiele lat prowadził w internecie blog pod nazwą: notes-ks-pietrzyka.pl
30 czerwca 1985 objął urząd proboszcza [[Parafia św. Floriana w Chorzowie|parafii św. Floriana w Chorzowie]]. Przeprowadził  nową aranżację wystroju kościoła w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz [[Grzywaczyk Gerard|Gerard Grzywaczyk]]. 4 maja 1993 [[Zimoń Damian|abp Damian Zimoń]] konsekrował nowy ołtarz z brązu.


Ks. Tadeusz Pietrzyk pełnił funkcję proboszcza w Chorzowie przez 25 lat.  Na emeryturę przeszedł  31 VII 2010, zamieszkał w Domu św. Józefa.  
Kościół w Chorzowie pw. św. Floriana ma swoją specyfikę. Jest jedną z nielicznych parafii na Śląsku  poświęconą patronowi hutników, metalowców i strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów [[Archidiecezja Katowicka|archidiecezji katowickiej]]. W 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej [[Skworc Wiktor|Wiktorem Skworcem]], ks. T. Pietrzyk podjął pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana.  Ówczesny dziekan, [[Markwica Henryk|ks. Henryk Markwica]] podsunął mu pomysł wspólnej petycji władz miasta i księży do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody, by patronem miasta został święty Florian. W lipcu 1993 roku [[Św. Florian|święty Florian]] został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Jego relikwie trafiły do Chorzowa i tak 4 maja 1994 w kościele parafialnym złożono relikwie św. Floriana Męczennika. Od 2001 roku kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.
 
W okresie proboszczowania pełnił funkcję duszpasterza hutników [[Archidiecezja Katowicka|archidiecezji katowickiej]]. W latach 1987 - 1994 był wicedziekanem dekanatu chorzowskiego. Był pierwszym kapelanem powstałego Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Archidiecezji Katowickiej w latach 1991 - 2006. W okresie przemian ustrojowych śledził rozwój sekt w Polsce. Jest autorem pierwszych w tym okresie opracowań dot. [[Badacze Pisma Świętego|świadków Jehowy]].
 
Przez wiele lat ks. Pietrzyk prowadził w internecie blog pod nazwą: notes-ks-pietrzyka.pl
 
Ks. Tadeusz Pietrzyk pozostawał na urzędzie proboszcza w Chorzowie przez 25 lat, do przejścia na emeryturę 31 lipca 2010. Wtedy zamieszkał w [[Dom Księży Emerytów|Domu św. Józefa w Katowicach]].  


Jest autorem:
Jest autorem:
*Notes parocha. [T.] 2, Katowice 2015, Wydawnictwo EMMANUEL 2015
* Notes parocha. [T.] 1-5, Katowice 2015-2018, Wydawnictwo EMMANUEL
* Notes parocha. [T.] 3, Katowice 2016, wyd. EMMANUEL.
* Notes parocha. [T.] 4, Katowice 2017, wyd. EMMANUEL.
* Świadkowie Jehowy - kim są?, Wrocław 1991
* Świadkowie Jehowy - kim są?, Wrocław 1991
*Jacek Kurek, Tadeusz Pietrzyk, Święty Florian patron Chorzowa, Chorzów 2004.  
* Jacek Kurek, Tadeusz Pietrzyk, Święty Florian patron Chorzowa, Chorzów 2004
 
*Św. Piotr Damiani, Katowice 2018
==Bibliogradia==
* Początki Kościoła Latynosów XV-XVI wiek, Katowice 2019
źrodło: internet


==Bibliografia==
Na podstawie źródeł własnych autora; A. Przewłoka, Kluby Inteligencji Katolickiej w województwie katowickim 1956-1989, Katowice 2016, s. 115, 181, 183 i nn.
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Budowniczy]]
[[Kategoria:Literaci i publicyści]]

Aktualna wersja na dzień 06:23, 5 wrz 2019

Pietrzyk Tadeusz (1945-), proboszcz parafii św. Floriana Chorzowie

Pietrzyk tadeusz1.jpg

Urodził się 12 sierpnia 1945 w Zarzeczu, powiat cieszyński. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach. Po zlikwidowaniu szkoły przez ówczesne władze, kończył szkołę średnią w Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie. W 1965 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 marca 1972 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z rąk bpa Herberta Bednorza; mgr, licencjat z teologii, kanonik honorowy. Był wikarym w parafiach: MB Częstochowskiej w Wilchwach (1972-1975), św. Wawrzyńca w Chorzowie (1975-1978), św. Antoniego w Rybniku (1978-1981) i MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach (1981-1985). Równocześnie był kapelanem więziennym w Areszcie Śledczym w Tarnowskich Górach oraz duszpasterzem nauczycieli dekanatu tarnogórskiego.

Zainicjował powstanie oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej w Rybniku a potem Tarnowskich Górach. Już jako proboszcz w Chorzowie od grudnia 1987 roku został (bez dekretu) kapelanem KIK. W 1984 roku objął funkcję kierownika Studium Katechetycznego w Tarnowskich Górach. Podjął też ścisłą współpracę z tygodnikiem "Niedziela" w Częstochowie. W różnych pismach katolickich, głównie w "Gościu Niedzielnym" i "Niedzieli", opublikował ponad 600 artykułów.

30 czerwca 1985 objął urząd proboszcza parafii św. Floriana w Chorzowie. Przeprowadził nową aranżację wystroju kościoła w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz Gerard Grzywaczyk. 4 maja 1993 abp Damian Zimoń konsekrował nowy ołtarz z brązu.

Kościół w Chorzowie pw. św. Floriana ma swoją specyfikę. Jest jedną z nielicznych parafii na Śląsku poświęconą patronowi hutników, metalowców i strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów archidiecezji katowickiej. W 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej Wiktorem Skworcem, ks. T. Pietrzyk podjął pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana. Ówczesny dziekan, ks. Henryk Markwica podsunął mu pomysł wspólnej petycji władz miasta i księży do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody, by patronem miasta został święty Florian. W lipcu 1993 roku święty Florian został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Jego relikwie trafiły do Chorzowa i tak 4 maja 1994 w kościele parafialnym złożono relikwie św. Floriana Męczennika. Od 2001 roku kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.

W okresie proboszczowania pełnił funkcję duszpasterza hutników archidiecezji katowickiej. W latach 1987 - 1994 był wicedziekanem dekanatu chorzowskiego. Był pierwszym kapelanem powstałego Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Archidiecezji Katowickiej w latach 1991 - 2006. W okresie przemian ustrojowych śledził rozwój sekt w Polsce. Jest autorem pierwszych w tym okresie opracowań dot. świadków Jehowy.

Przez wiele lat ks. Pietrzyk prowadził w internecie blog pod nazwą: notes-ks-pietrzyka.pl

Ks. Tadeusz Pietrzyk pozostawał na urzędzie proboszcza w Chorzowie przez 25 lat, do przejścia na emeryturę 31 lipca 2010. Wtedy zamieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach.

Jest autorem:

  • Notes parocha. [T.] 1-5, Katowice 2015-2018, Wydawnictwo EMMANUEL
  • Świadkowie Jehowy - kim są?, Wrocław 1991
  • Jacek Kurek, Tadeusz Pietrzyk, Święty Florian patron Chorzowa, Chorzów 2004
  • Św. Piotr Damiani, Katowice 2018
  • Początki Kościoła Latynosów XV-XVI wiek, Katowice 2019

Bibliografia

Na podstawie źródeł własnych autora; A. Przewłoka, Kluby Inteligencji Katolickiej w województwie katowickim 1956-1989, Katowice 2016, s. 115, 181, 183 i nn.