Parafia Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 19:45, 10 lis 2019 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (korekta kategorii)
Panewniki franc.jpg
Panewniki14.jpg
figura św. Jadwigi Śląskiej przed klasztorem

22 grudnia 1902 przybyli do Panewnik pierwsi franciszkanie - o. Kamil Bolczyk i o. Wilhelm Rogosz. Głównym celem ich przybycia była budowa klasztoru i kościoła. W 1904 roku rozpoczęto budowę groty lourdzkiej, którą poświęcono 28 sierpnia 1905. W tym samym roku 4 października w uroczystość św. Franciszka rozpoczęto budowę kościoła i klasztoru. Poświęcenie kościoła przez biskupa wrocławskiego kard. Georga Koppa odbyło się 19 lipca 1908. Od początku kościołowi nadano wezwanie św. Ludwika Króla. W 1954 roku kościołowi i parafii nadano drugi tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zaliczono zespół sakralny w Panewnikach do sanktuariów maryjnych.

Kościół zbudowany jest w stylu neoromańskim na planie krzyża łacińskiego o trzech nawach z transeptem. Ołtarz główny w prezbiterium zbudowano ze składek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w 1909 roku. Ma kształt baldachimu wspartego na czterech marmurowych kolumnach. W ołtarzu znajduje się figura nauczającego Chrystusa w obecności czterech ewangelistów. Zewnętrzny wygląd ołtarza przypomina kapliczkę Porcjunkuli.

21 września 1913 franciszkanie sprowadzili z Włoch relikwie św. Męczenników, biskupów Romana i Ptolemeusza oraz jednego z 38 współmęczenników i umieścili w relikwiarzu w lewej absydzie kościoła. Dziś parafia posiada 20 relikwii innych świętych.

Parafia przyklasztorna została ustanowiona dopiero 12 lutego 1934. Księgi chrztów prowadzone są od 1913 roku, ślubów i zmarłych od 1914 roku, a kronika parafialna od 1933 roku. Pierwsze Misje św. odbyły się w parafii w 1936 roku, a ostatnie w 2018 roku. Przez cały okres - z przerwą na lata wojenne - klasztor, kościół i kalwaria były rozbudowywane i upiększane. Początek kultu Matki Boskiej Fatimskiej rozpoczął się w parafii 13 maja 1951. Parafia dwukrotnie przeżywała nawiedzenie Statuy Matki Boskiej Fatimskiej - w 1959 roku oraz w dniach 24-25 listopada 1995. W 1960 roku ówczesny proboszcz o. Norbert Chudoba sprowadził z Fatimy Figurę Matki Boskiej. Jej ukoronowania dokonał 8 grudnia 1995 bp Gerard Bernacki. W 1967 roku w ramach uroczystości milenijnych w Panewnikach gościli kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.

Kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej 12 listopada 1974 przez papieża Pawła VI.

W parafii działa wiele wspólnot: Chór Bazylikowy św. Grzegorza, Dzieci Maryi, Franciszkański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego - FODA, Franciszkański Zakon Świeckich, Przyjaciele Radia Maryja, Katecheza dla Dorosłych, Lektorzy Świeccy, Liturgiczna Służba Ołtarza - Ministranci, Ruch Światło-Życie, Oaza Rodzin, Odnowa w Duchu Świętym, Parafialna Rada Duszpasterska, Schola Dziecięca, Schola Liturgiczna, Zespół Charytatywny, Żywy Różaniec, Ruch AA, Koło Robótek Ręcznych. Parafia również prowadzi ochronkę dla dzieci i kuchnię dla ubogich.

Parafia wydaje gazetkę parafialną Głos św. Ludwika. W Domu Związkowym funkcjonuje kawiarenka - świetlica parafialna. Uroczystości odpustowe w parafii: odpust Porcjunkuli ku czci Matki Boskiej Anielskiej - 2 sierpnia, odpust ku czci Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia, odpust ku czci św. Ludwika Króla - ostatnia niedziela sierpnia, odpust ku czci św. Franciszka z Asyżu - 4 października.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 16 listopada 2018 pobłogosławił nową monstrancję, na której widnieje napis: Pax et Bonum Tibi Polonia (Pokój i dobro Tobie Polsko), nawiązujący do przeżywanego roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monstrancję wykonali Mariusz i Kamil Drapikowie, którzy są znanymi na świecie bursztynnikami.

W 1973 roku kościół, klasztor wraz z kalwarią zostały wpisane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków do rejestru zabytków woj. katowickiego (obecnie woj. śląskie).

Proboszczowie

Bibliografia

Patrz: [1]