Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach

Z e-ncyklopedia
Zbroslawice sankt NMP.jpg
Zbroslawice sankt NMP2.jpg

Nazwa miejscowości została umieszczona w Liber Fundationis Episcopatus Wratisłaviensis. W 1447 roku stał tutaj już kamienno-ceglany kościół, być może wzniesiony na miejscu starszego drewnianego. Jego pozostałości zachowały się jako niższa część obecnej budowli. Do 1731 roku kościół nosił wezwanie Wszystkich Świętych, następnie zmienione na patrocinium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W latach 1610-1629 kościół znajdował się w rękach protestanckich. W tym czasie - od 1610 do 1620 roku - dzięki Larischom, właścicielom miejscowości zyskała nawę zachodnią, wyższą od pozostałej części budowli. Kolejna przebudowa - dokonana za sprawą Bogusława Bujakowskiego, zarządcy dóbr w Zbrosławicach - nastąpiła w latach 1754-1762 oraz w 1775 roku i wiązała się ze zmianą stylu z gotyckiego na barokowy. Autorem zmian był m.in arch. Krzysztof Worbs. W środku zachowały się płyty nagrobne z początków XVII wieku z figurami zmarłych naturalnej wielkości: Jerzego von Larisch und Nimsdorf aus Broslawitz, sędziego ziemskiego księstwa opolsko-raciborskiego oraz Anny von Larisch Stoltz. Wnętrze zdobią również późnobarokowe ołtarze z XVII/XVIII wieku oraz ambona z grupą Wniebowzięcia NMP w 1758 roku. Kościół posiada zabytkowe organy z 1882 roku. Obok znajduje się wolno stojąca dzwonnica z 1564 roku. W 1909 roku kościół strawił pożar i został on odbudowany w nieco zmienionym kształcie.

W 1707 roku parafia otrzymała słynącą łaskami, wykonaną z drewna lipowego figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus przy Sercu. Została ona prawdopodobnie wyrzeźbiona przez artystę z Krems niedaleko Wiednia, żyjącego na przełomie XIII i XIV wieku. Była czczona przez dominikanki z klasztoru w Imbach i do Polski została przywieziona przez Petronelę von Hessen-Darmstadt (spoczywa w bocznej kaplicy kościoła w Zbrosławicach). Figurka jest odziana w suknię i płaszcz, które są zmieniane w zależności od uroczystości i okresu roku liturgicznego. Na jej głowie znajduje się korona wykonana z pozłacanej blachy miedzianej ozdobiona 64 kamieniami szlachetnymi. W 1809 roku została umieszczona w nowo zbudowanej kaplicy grobowej Stockmanów, a w 1825 roku przeniesiono ją do kościoła. W 1954 roku kościół stał się miejscem pielgrzymkowym i został podniesiony do rangi Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.

Proboszczowie

Bibliografia

J. Renka, S. Rosenbaum, Tarnowskie Góry. Architektura, Tarnowskie Góry 2007, s. 87; www. kopalniakultury.tarnogorski.pl; www.tarnowskiegory.pl; www.zbroslawice.republika.pl, Archiwum Parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach, A. Rymer, Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Zbrosławicach 1977 (rkp).