Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy

Z e-ncyklopedia
Rojca 3.2.jpg
Rojca 3.1.JPG

Parafia w Rojcy powstała 25 grudnia 1934, najpierw jako lokalia, należąca jeszcze do parafii św. Wojciecha w Radzionkowie, potem jako samodzielna parafia. Geneza tej parafii sięga 1326 roku. Posiadała ona prawdopodobnie drewniany kościół, który uległ zniszczeniu, dlatego też w 1473 roku zaczęto wznoszenie nowej budowli. Kiedy jednak parafia zaczęła rozrastać się, wybudowano następny kościół neogotycki, do którego należały następujące gminy: Radzionków, Rudne Piekary, Kozłowa Góra, Sucha Góra, Orzech, Buchacz, Rojca, Wiktor. Z powodu wciąż rozwijającego się przemysłu, w 1913 roku, zostało zorganizowane pierwsze zebranie w sprawie budowy nowego kościoła w Rojcy. Ówczesny proboszcz z Radzionkowa - ks. Konietzko wysłał list informujący do generalnego dyrektora hrabiego Henckela von Donnersmarcka, w którym przedstawił wszystkie argumenty za budową nowego kościoła na terenie Rojcy. Hrabia objął patronat budowy nowego kościoła i ofiarował teren pod jego budowę. Po wybuchu I wojny światowej prace ustały; hrabia umarł, ale w spadku zostawił pieniądze na budowę nowego kościoła. Dopiero po czterech latach od powstania diecezji katowickiej (1929 rok) nowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Radzionkowie ks. dr Knosała, poprosił bpa Arkadiusza Lisieckiego o pozwolenie na budowę nowego kościoła w Rojcy, prośbę motywując tym, że plan budowy już od blisko dwadzieścia lat czeka na realizację, a parafianie są chętni do pomocy w budowie.

Nowy kościół

20 października 1934 kuria biskupia zezwoliła na budowę kościoła przy ulicy Hugona i na poświęcenia kamienia węgielnego. Poświęcenie świątyni tymczasowej odbyło się 5 listopada 1934. Proboszczem został mianowany ks. Edward Pawlak. Następnie wybudowano nowy cmentarz, który został w 1936 roku poświęcony. 22 października 1944 poświęcono parafię Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie. 1 listopada 1982 kościół został podpalony. Siedem tygodni po spaleniu powstał nowy- murowany, poświęcony przez bpa Kurpasa, jednak parafianie budowali w tym samym czasie już drugi, dwustopniowy kościół. Projektantami odbudowanego jak i nowego dwukondygnacyjnego kościoła z zapleczem katechetycznym byli inż. Zygmunt Winnicki oraz Jerzy Winnicki, a konstruktorem inż. Franciszek Klimek. Projekt wystroju wnętrza kościoła opracowali artyści plastycy Stanisław Kluska, Jacek Sarapata i inż. Zygmunt Winnicki. Wystrój wnętrza dolnego kościoła zaprojektowała Sylwia Potempa. Poświęcenia nowego kościoła dokonał 11 grudnia 1993 abp Damian Zimoń.

Proboszczowie

substytuci w okresie uwięzienia ks. Pawlaka: ks. Stefan Lesik SVD (1942) oraz ks. Alojzy Pyrsz (1943-1946)

Bibliografia

Dekret usamodzielnienia Rojcy, WD 1935, nr 1, s. 4; Schematyzm 1986; K. Nawa, Budowaliśmy nowy kościół w Rojcy, Katowice 1996; T. Orszulik, Parafia Rojca, mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; R. Przybyłek, Parafia Rojca pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w latach 1934-1975, Katowice 1981, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.