Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie

Z e-ncyklopedia
Kostuchna3.jpg
Kostuchna1.JPG
Kostuchna4.jpg

Rozwój Kostuchny wiąże się przede wszystkim z budową kopalni „Boże Dary” i osiedla robotniczego. Miejscowość znajdowała się na przestrzeni lat na obszarze kilku różnych parafii, m.in. Podlesia, Piotrowic i Murcek (dla upamiętnienia przynależności do nich miano wybrać wezwanie Trójcy Przenajświętszej).

W 1946 roku został zakupiony barak, który przekształcono na tymczasowy kościół poświęcony przez ks. Karola Wilka? [album o parafii] bp. Stanisława Adamskiego? [schematyzm] 10 listopada. Tydzień później uroczystą mszę św. odprawił bp Stanisław Adamski. 1 października 1947 została utworzona przy kościele kuracja. Parafię erygowano 20 grudnia 1957. W 1977 roku bp Herbert Bednorz wystąpił do władz wojewódzkich z prośbą o zezwolenie na przebudowę kościoła. Budynek z powodu eksploatacji był w złym stanie technicznym i postanowiono zbudować nowy kościół. Zgoda na to została wydana 30 maja 1987. Poświęcenia kościoła dokonał abp Damian Zimoń. 7 października 1995 umieszczono relikwie św. Bonosusa.

Autorem projektu był Marek Purszke, konstruktorem Jerzy Maniura, kierownikiem budowy Paweł Pryszcz. Wystrój wnętrza projektowali Michał Kuczmiński i Zygmunt Brachmański, a realizował m.in. Henryk Kopyciok. Autorami projektu witraży (np. Zmartwychwstanie, Chrzest Jezusa w Jordanie ) byli Zdzisław Chudy i Bolesław Polnar, a wykonawcami Genowefa i Jerzy Natkaniec.

Obrazy stacji Drogi Krzyżowej zostały wykonane przez jeńców wojennych, a odnowione przez Janusza Łęgowskiego. W kaplicach znajdują się obrazy (Matki Bożej przeniesiony ze starego kościoła) i figury. Trzy dzwony wykonane w Przemyślu (odwołujące się do Trójcy Przenajświętszej, Matki Bożej Fatimskiej i św. Barbary) poświęcił abp Zimoń w 1997 roku. Organy pochodzące ze starego rozebranego kościoła były rozbudowane wg prospektu prof. Juliana Gembalskiego.

Parafia posiada dom katechetyczny m.in. z aulą i biblioteką. Przy plebanii (budowanej w latach 1955-1959, później remontowanej) znajduje się grota z figurą Matki Bożej Ubogich.

Na terenie stoją liczne krzyże i kapliczki m.in. św. Jana Nepomucena z XIX wieku.

Parafia wydaje pismo Trinitas . Działają przy niej liczne grupy np. Franciszkański Zakon Świeckich, Żywy Różaniec, czy chór Słowiczek . Organizuje się pielgrzymki, kolonie, festiwale, koncerty.

Kronika parafialna prowadzona jest od 1946 roku. Z Kostuchny pochodził bł. Stanisław Kubista (1898-1940), ojciec werbista zamordowany w Sachsenhausen.

Proboszczowie

Bibliografia

Parafia Trójcy Przenajświętszej Katowice-Kostuchna, red. S. Reś, Katowice 1999; Dekret erekcyjny Kuracji Kostuchna, WD 1947, nr 5, s. 123-124; M.R., Piękna świątynia zamiast baraku. Poświęcenie kościoła w Kostuchnie, GN 1995, nr 43, (dodatek katowicki), s. 12.