Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 15: Linia 15:
*[[Grygier Józef|ks. Józef Grygier]] administrator (1998-1999), proboszcz (1999-nadal)
*[[Grygier Józef|ks. Józef Grygier]] administrator (1998-1999), proboszcz (1999-nadal)
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach-Załęskiej Hałdzie,WD 1982, nr 9, s. 312-313; W. Nieszporek, Relacja o budowie i poświęceniu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach na Osiedlu Witosa, WA  1993, nr 7, s. 349-351.  
Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach-Załęskiej Hałdzie, WD 1982, nr 9, s. 312-313; W. Nieszporek, Relacja o budowie i poświęceniu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach na Osiedlu Witosa, WA  1993, nr 7, s. 349-351.  
{{Dekanaty}}
{{Dekanaty}}
[[Kategoria:Parafie - K|Katowice Załęska]]
[[Kategoria:Parafie - K|Katowice Załęska]]
[[Kategoria:Dekanat Katowice-Załęże|Katowice]]
[[Kategoria:Dekanat Katowice-Załęże|Katowice]]

Wersja z 15:54, 14 wrz 2019

Początkiem osiedla Witosa były tzw. „Finy” – czyli os. domków fińskich, które podlegały parafii świętych Cyryla i Metodego na Załęskiej Hałdzie. Później połączone z os. „Obroki–Rewolucjonistów” przy KWK „Kleofas”, które podlegało parafii św. Józefa w Załężu. I to właśnie ta parafia jest parafią-matką kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Herberta. Z inicjatywy proboszcza tejże parafii ks. Jerzego Nygi powstał w 1972 roku punkt katechetyczny na os. „Obroki – Rewolucjonistów”.

W 1976 roku rozpoczęto likwidację domków fińskich i w ich miejsce powstało nowe osiedle na terenach Załęskiej Hałdy. W 1977 roku został otwarty punkt katechetyczny tym razem w piwnicach bloku przy ówczesnej ul. Rewolucjonistów, gdzie katechizowali księża z parafii w Załężu, a w 1980 roku w piwnicach przy ul. Krasickiego 9 otwarto punkt katechetyczny na powstającym os. Witosa. Ksiądz Leon Połednik - wikary w parafii w Załężu otrzymał zlecenie przygotowania budowy kościoła na os. Witosa. We wrześniu 1981 roku wydano wstępną zgodę na budowę kościoła na os. Witosa w Katowicach. W 1982 roku w związku z odwołaniem ks. Leona Połednika z parafii w Załężu, został tam ustanowiony pierwszy proboszcz ks. Leonard Bogacki, który rozpoczął budowę domu katechetycznego.

14 września 1982 dekretem bpa Herberta Bednorza erygowano parafię Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta. W kwietniu 1984 roku ukończono budowę domu katechetycznego. We wrześniu 1984 roku w miejsce ks. Henryka Gołka posługę rozpoczął ks. Józef Grygier.

Architektem kościoła był mgr Janusz Grzegorzak. W 1992 roku udało się zakończyć budowę. Wystrój wnętrza zaprojektował mgr Piotr Kłosek. Do nowego kościoła dzieci pierwszokomunijne ufundowały chrzcielnicę jako wotum i dziękczynienie za dar sakramentu chrztu świętego. Władze miasta przekazały fundusze na materiały potrzebne do wykonania obejścia kościoła.

16 maja 1993 abp Damian Zimoń poświęcił kościół. W ołtarzu zostały złożone relikwie św. męczenników Tymoteusza i Wiktoryny. 17 grudnia 1993 bp Gerard Bernacki poświęcił dolny kościół, w którym krzyż ołtarzowy został na pamiątkę przeniesiony z tymczasowej kaplicy.

W pierwszą rocznicę poświęcenia kościoła zostały umieszczone, i podczas uroczystej mszy świętej poświęcone przez bp Gerarda Bernackiego, figury św. Barbary – patronki górników szczególnie czczonej w KWK „Kleofas”. Figura jest wyrazem wdzięczności, ponieważ jednym z postulatów protestujących górników było ustanowienie parafii na osiedlu, a druga figura przedstawia św. Maksymiliana Kolbego, gdyż kamień węgielny kościoła został poświęcony w Rzymie podczas jego kanonizacji.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach-Załęskiej Hałdzie, WD 1982, nr 9, s. 312-313; W. Nieszporek, Relacja o budowie i poświęceniu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach na Osiedlu Witosa, WA 1993, nr 7, s. 349-351.