Parafia Nawiedzenia NMP w Hałcnowie

Z e-ncyklopedia

W bielskiej dzielnicy Hałcnów znajduje się późnobarokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z końca XVIII wieku z cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej.

Pierwsza, udokumentowana wzmianka o figurze Matki Bożej Bolesnej pochodzi z 1764 roku, odnotowana przez Jana Grzybkowskiego, miejscowego pisarza na dworze dziedzica. W 1760 roku figura znalazła się w posiadaniu Michała Chrapczyńskiego, mieszkającego w Kętach. Legenda głosi, że podczas burzy, figura została strącona na ziemię. Przechodzący tamtędy mężczyzna, podniósł ją i zabrał do domu. Cudowna rzeźba nie dawała jednak spokoju Chrapczyńskiemu, który pod koniec życia, odniósł ją na miejsce. W 1767 roku, przez Hałcnów przeszła kolejna, gwałtowna burza. Jeden z piorunów uderzył z ogromną siłą w dąb, rozbijając gablotkę z figurą i spalił sukienkę założoną na rzeźbę. Cudownie, po raz kolejny, rzeźba ocalała. Wtedy to, wierni, aby uniknąć podobnych sytuacji zanieśli ją na dwór dziedzica, Adama Pruszyńskiego, który umieścił ją w domowej kaplicy. Pruszyńscy wybudowali kapliczkę, nieopodal dawnego miejsca figury, gdzie ponownie ją umieszczono. Od tej pory obudził się wśród wiernych kult Maryi.

Z potrzeby serc postanowiono, aby w tym miejscu wybudować kościół. Budowano go od 1777 do 1784 roku. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 6 listopada 1784. 25 kwietnia 1825 bp Grzegorz Ziegler konsekrował kościół, a w 1835 roku stał się samodzielną kapelanią, która w 1860 roku została parafią. W 1844 roku papież Grzegorz VI, na prośbę biskupa tarnowskiego, przyznał kościołowi przywilej odpustu zupełnego w Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Matki Bożej Różańcowej. W kolejnych latach kościół był rozbudowywany i upiększany, dzięki licznym darom składanym przez parafian i pielgrzymów. W latach 1859-1864 ówczesny proboszcz, ks. Jan Temple, powiększył dwukrotnie kościół, a w roku 1909, kolejny proboszcz ks. Jan Rączka, przyczynił się do zbudowania nowego, większego ołtarza. 2 lipca 1926 odbyła się koronacja biskupimi koronami figury Matki Bożej Bolesnej. W 1936 roku doszło do kradzieży złotych koron, wotów i monstrancji. 7 lipca 1936 dokonano ponownej, uroczystej koronacji rzeźby. Podczas II wojny światowej, 4 lutego 1945 w czasie pożaru kościoła spłonęła figura Matki Bożej Hałcnowskiej. Wierni, na czele z ks. Pawłem Skibą, zajęli się odbudową kościoła. Na ołtarzu głównym umieszczono nową figurę, przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną. W następnych latach kościół zyskał nowe organy. W latach 1970-1989, rozbudową sanktuarium zajął się kolejny proboszcz, ks. Władysław Goryl. W tym czasie zakupiono trzy nowe dzwony, które 9 września 1973 poświęcił kard. Karol Wojtyła. 18 września 1977 kard. Wojtyła poświęcił cały, odnowiony już, kościół.

Od 1984 roku starano się o koronację figury Matki Bożej Bolesnej koronami papieskimi. Zgodę otrzymano 17 października 1992. Korony poświęcił w Rzymie papież Jan Paweł II, a koronacji dokonał 26 września 1993 metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski wraz z arcybiskupem częstochowskim Stanisławem Nowakiem i biskupem bielsko-żywieckim Tadeuszem Rakoczym.

Od 1996 roku opieka nad kościołem w Hałcnowie została powierzona proboszczowi ks. Stanisławowi Morawie. W roku 2000 podjął się on odnowienia i powiększenia kościoła. Dobudowano zakrystię oraz rozpoczęto budowę kaplicy. W 2003 roku, w X rocznicę koronacji figury Matki Bożej Bolesnej odbyła się w parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Bolesnej po rodzinach. 17 września 2004 bp Tadeusz Rakoczy poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. 28 sierpnia 2015 papież Franciszek podniósł kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji odbyło się 2 lipca 2016 pod przewodnictwem nuncjusza abpa Celestino Migliore.

Bibliografia

za: [1] [dostęp: 22.05.2017]