Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej w Kokotku

Z e-ncyklopedia

Kokotek jest najmniejszą parafią na terenie diecezji gliwickiej. Wspólnotę tworzą: Posmyk, Leśnica, Kokotek i Pusta Kuźnica. Tereny rozległej parafii w Kokotku posiadają walory turystyczno–rekreacyjne. Na jej terenie znajdują się zdrowe lasy sosnowo– świerkowe, suchy teren, dwie rzeki, duże stawy itd.

Kościół

Mieszkańcy Kokotka do połowy XX wieku spełniali swoje obowiązki religijne w parafii św. Mikołaja w Lublińcu. Zbudowanie osobnej kaplicy było inicjatywą ks. Henryka Schmidta, wikary z Lublińca; który w tej kwestii zwrócił się do właścicieli dużego domu mieszkalnego połączonego z restauracją (wtedy już nieczynną). Właścicielka obiektu p. Maria Piechota zgodziła się na wynajęcie części domu na kaplicę. Po pertraktacjach z władzami niemieckimi udało się otrzymać zgodę na otwarcie kaplicy i sprawowanie tutaj nabożeństw. Do celów liturgicznych zaadaptowano główną salę restauracyjną. Pierwsza Msza Św. została odprawiona przez ks. Henryka Schmidta 26 grudnia 1940. Kaplica została poświęcona w 1942 roku przez ks. Franciszka Woźnicę, wikariusza generalnego.

Po zakończeniu II wojny światowej podjęto starania o budowę kościoła na terenie, na którym obecnie znajduje się probostwo. Zebrano już nawet materiały budowlane; jednak lata stalinowskie nie sprzyjały budownictwu sakralnemu. Stąd też to, co zostało zebrane wykorzystano do budowy probostwa. Niestety część również rozkradziono. Komitet Budowy Kaplicy, który powstał w Kokotku w 1951 roku przedłożył plany budowy obiektu sakralnego w Wydziale Wyznań w Lublińcu. Przeciwny budowie kościoła był ks. Brzenska.

Parafia

W 1960 roku ks. Kopiec zwrócił się do Kurii Diecezjalnej z prośbą o możliwość zmiany patronki kościoła filialnego w Kokotku z św. Elżbiety z Turyngii na Matkę Bożą Królową Wszechświata. We wrześniu 1960 roku - bez oficjalnego zezwolenia władz - utworzono kaplicę. W 1971 roku przy kościele powstała nowa dzwonnica.

16 maja 1980 w Kokotku erygowano samodzielną parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej.

23 sierpnia 2005 duszpasterstwo w parafii objęli franciszkanie, a 2 lipca 2008 - oblaci. Nowi duszpasterze przejęli administrowanie parafią i ośrodkiem rekolekcyjnym z zamiarem utworzenia w Kokotku Centrum Formacji "Niniwa". 29 kwietnia 2009 ukończono remont wnętrza małego domku przeznaczonego dla młodzieży, a we wrześniu 2009 zakończono renowację zewnętrzną obiektu. 9 kwietnia 2010 została zawarta umowa pomiędzy bpem Janem Wieczorkiem, a oblatami. Dotyczyła ona powierzenia na stałe duszpasterstwa i administracji parafii w Lublińcu-Kokotku Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej Polskiej Prowincji. 7 maja 2010 powstało stowarzyszenie Młodzieżowe "Niniwa", którego celem jest wspieranie działalności młodzieżowej prowadzonej przez oblatów.

Dekretem Ojca Prowincjała Ryszarda Szymdkiego OMI z dnia 1 lipca 2010 roku ojciec Tomasz Maniura OMI został mianowany superiorem domu oblackiego w Kokotku. 1 września 2013 roku podczas uroczystej Eucharystii odbyło się pożegnanie proboszcza Ojca Bartosza Madejskiego OMI. Z Kokotka odszedł także Ojciec Janusz Napierała OMI i br. Fryderyk Tułowiecki OMI. Nowym proboszczem w Kokotku został Ojciec Jan Urban. Został on wprowadzony na urząd proboszcza 2 września 2013. W domu oblackim zamieszkał także: br. Adam Makarewicz OMI (ekonom), Ojciec Marcin Szafors OMI (wikariusz prowincjonalny) i Ojciec Karol Bucholc OMI (pomocnik w sekretariacie powołań).

Proboszczowie

Bibliografia

Rocznik Diecezji Gliwickiej 2012; Kronika parafii Kokotek 1940-1985, t.1; Kronika parafii Kokotek 1986-…, t.2; Dekret wizytacyjny z dnia 12.03.2005; Kwestionariusz wizytacyjny z 1989r.; Kwestionariusz wizytacyjny z dn. 25.05.1994; Kwestionariusz wizytacyjny z dn. 17.10.1999; O. Tomasz Maniura, Przesłanie moralne młodzieżowego ruchu Niniwa, Katowice 2012 (mps.); Informacje otrzymane od proboszcza – o. Bartosza Madejskiego; Źródła: [1] [18.06.2012]; [2] [18.06.2012]