Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Szczygłowicach

Z e-ncyklopedia
Szczyglowice1.jpg

Pierwsza wzmianka o Szczygłowicach pochodzi z 1531 roku. Początkowo była to osada o charakterze rolniczym, lecz wraz z wybudowaniem KWK "Szczygłowice" przekształciła się w osiedle górnicze, zamieszkiwane w dużej części przez ludność napływową. Tym samym miejscowość stała się tzw. miastem-sypialnią. Zalegające tutaj pokłady węgla oszacowano na 50-60 lat. Stąd też wraz z zakończeniem wydobycia Szczygłowice miały zostać zrównane z ziemią i zalane. Pomimo tych prognoz pokłady jednak nie wyczerpały się, a niszczejące bloki przysparzają coraz większych trudności.

Mieszkańcy początkowo należeli do wspólnoty w Wilczy, która do 1925 roku była filią parafii w Pilchowicach. Fakt przynależności Szczygłowic do Wilczy potwierdza oświadczenie proboszcza ks. Stanisława Siegmunda z 1821 roku. Zastrzegł on, że w przypadku rezydowania duchownego przy kościele szczygłowickim, gospodarze mają obowiązek utrzymania go.

Przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęto w Szczygłowicach starania o budowę własnego kościoła, gdyż do kościoła parafialnego w Wilczy trzeba było przebyć drogę 4 km. Po zakończeniu działań wojennych do tej kwestii ponownie powrócił ks. Teodor Gałązka, lecz dopiero ks. Robertowi Pucherowi udało się rozpocząć budowę. 27 marca 1959 otrzymał on odpowiednie zezwolenie. Projektantem kościoła został inż. Jacek Olpiński, a konstruktorem inż. Karol Jaksa. 24 lipca 1960 kościół został poświęcony przez bpa Juliusza Bieńka. Szczygłowice nadal pozostały filią parafii Wilcza. Dopiero w 1962 roku utworzono tam rektorat, a 27 listopada 1977 bp Herbert Bednorz erygował samodzielną parafię. W parafii działają następujące grupy: ministranci, Dzieci Maryi, Żywy Różaniec.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii przy kościele p.w. Najśw. M. Panny Królowej Świata w Knurowie III-Szczygłowicach, WD 1978, nr 4, s. 77-78; Relacje o budowie i poświęceniu nowych kościołów. Szczygłowice, red. W. S., WD 1986, nr 12, s. 38-39; W. Skworc, Budownictwo kościołów w diecezji katowickiej w latach 1945–1989, Katowice 1996.