Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skrbeńsku

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 13:38, 1 maj 2010 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (przed korekta i linkowaniem)

Skrbeńsko to wieś położona w południowo - środowej części województwa śląskiego, należy do Gminy Godów oraz Dekanatu Gorzyckiego. W 1775 r. królewski landrat powiatu pszczyńskiego, właściciel Gołkowic Maksymilian von Skrbeński założył nową kolonię, która wzięła swą nazwę od jego nazwiska. Wieś powstała z powierzchni leśnych Gołkowic, na której bardzo szybko osiedlili się koloniści . Od XIII wieku mieszkańcy tych terenów udawali się na Mszę Święto do parafii w Godowie, do której należały następujące wsie: Godów, Łaziska, Gołkowice ze Skrbeńskiem i Żabkowem, Zawada i Konkolo .

W 1896 r. dzięki rodzinie Szostek, która podarowała teren wybudowano w Skrbeńsku kaplicę. W środku gminnej kaplicy znajdował się ołtarz w stylu gotyckim z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz dwie figury: św. Józefa i św. Anny. Na zewnątrz obok kaplicy postawiono figurę św. Jana Nepomucena. Dzwon do świątyni został ufundowany przez młodzież, która pracowała w Westfalii. Strop, dach i wieże pokryto blachą cynkową. Posadzka zaś została wykonana z czarno - białych płyt cementowych. Kaplica została erygowana 11 lipca 1899 r. W 1932 r. przywieziono zakupioną w Czechosłowacji monstrancje. W 1957 r. Gołkowice odłączyły się od Godowa tworząc samodzielną parafię, do której przyporządkowano Skrbeńsko. Proboszczem został ks. Izydor Myśliwiec. Za sprawą nowego proboszcza Gołkowic i przynależącego tam Skrbeńska, ks. Franciszek Wadas dokonał remontu kaplicy, została ona podmurowana wraz z wymianą więźby. W 1962 r. utworzono radę parafialną, do której należeli: Ryszard Reclik, Roman Dzierżęga, Edward Caniboł, Jozef Burczy i Henryk Palowski .

W latach 70 -tych XX w. kaplica została rozbudowana. Z pracami nad powiększaniem kaplicy wiąże się niezwykła historia ukazująca wiarę i wytrwałość parafian. Rozbudowę rozpoczęto bez zgody władz, sądzono bowiem, że jej nie otrzymają. W trakcie budowy przyjechała milicja, prokurator, wojewoda oraz przewodniczący władz powiatowych nakazując rozebranie budowli. Przez dwa dni nie wykonano nic - dzięki swej wytrwałości mieszkańcy otrzymali zgodę na dalszą budowę .

1 maja 1975 r. przydzielono do kaplicy samodzielnego duszpasterza, którym został Józef Bartaś. Wraz z aktem erekcyjnym z dnia 5 lipca 1981 r. została utworzona samodzielna parafia Skrbeńsko, której proboszczem został ówczesny jej rektor ks. Bartaś. W 1987 r. jeden z parafian pan Konstanty Śliwka przekazał na rzecz parafii należącą do niego nieruchomość, z której po remoncie utworzono probostwo. Dnia 29 sierpnia 1997 r. nastąpiła zmiana proboszcza, ks. Bartaś odszedł na emeryturę a jego zastępcą został ks. Mieczysław Kubista .

W latach 1997-2010 dokonano wielu prac remontowo - budowlanych: wymieniono dach w Kościele, zabudowę stropu, okna, ogrzewanie oraz radiofonie. Dokonano zmiany wystroju prezbiterium. Przy parafii działają następujące grupy: Dzieci Maryi, Żywy różaniec, Zespół charytatywny oraz Grupa Wiecznej Adoracji. W parafii wydawana jest gazetka "Głos Parafii" .

Sołectwo Skrbeńsko ma 923 mieszkańców w tym 701 katolików. Wielu mieszkańców jest wyznania ewangelicko - augsburskiego. Odpust parafialny obchodzony jest w niedzielę przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa . Najstarszym zabytkiem jest krzyż pochodzący z 1879 r.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skrbeńsku, gm. Godów, WD 1981, nr 7, s. 174-175.