Parafia Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 13:33, 18 lis 2016 autorstwa Gabi (dyskusja | edycje) (Bibliogr.)
Niewiadom milosierdzie1.jpg
Niewiadom milosierdzie2.jpg

Parafia Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu, to jedna z dwóch placówek duszpasterskich znajdujących się w tej dzielnicy. Równocześnie jest nie tylko jedną z młodszych rybnickich parafii, ale także najmniejszą. Na jej obszarze znajduje się zaledwie 9 ulic, które zamieszkuje 971 mieszkańców, w tym 960 katolików. Sam kościół, jak i dom parafialny mieszczą się przy ul. Zygmunta Starego. Uroczystości odpustowe zaś przypadają w niedzielę po Wielkanocy, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

Budowa kościoła

Sama parafia została erygowana w połowie lat 90. ubiegłego stulecia; ale jej historia zaczęła się 10 lat wcześniej. Po wielu staraniach i negocjacjach ks. Huberta Wieczorke, ówczesnego proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach z władzami miasta oraz Wojewódzkim Zarządem Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Katowicach, na prośbę katowickiej kurii diecezjalnej 27 sierpnia 1981 została wydana zgoda na budowę punktu katechetycznego. Rok później zatwierdzono projekt tego obiektu autorstwa arch. Adama Lisika. To umożliwiło rozpoczęcie prac budowlanych. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, gdyż brakowało środków finansowych. Ale przyszli parafianie stanęli na wysokości zadania. Dzięki ich życzliwości i ofiarności - bez jakichkolwiek pozaparafialnych zbiórek - udało się w całości pokryć koszty budowy.

15 sierpnia 1984 obiekt był już gotowy i został zatwierdzony przez wiceprezydenta miasta mgr Cyganka. 3 września t.r. bp Herbert Bednorz poświęcił budynek, który odtąd traktowany był przez mieszkańców jako kaplica. Jej administratorem został ks. Franciszek Otremba. Wkrótce zaczęły się też różnego szykany. Władze miejskie zarzucały bowiem dokonanie samowolnych zmian. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku przekroczyła obowiązujący limit 600 m kwadratowych, ale doliczono tutaj powierzchnię nieużytkowanego poddasza. Niemniej na tej podstawie władze zaczęły nakazywać doprowadzenie budynku katechetycznego do pierwotnej formy. Żądano m.in. zasypania dwóch pomieszczeń piwnicznych oraz korytarza. Wszelkiego rodzaju prześladowania trwały blisko rok. Ostatecznie, po wielu odwołaniach, w czerwcu 1985 roku decyzją Wydziału Planowania Przestrzennego, Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego w Katowicach zezwolono oficjalnie na użytkowanie kaplicy. Jej ówczesny administrator, 19 marca 1985 na stałe zamieszkał w Niewiadomiu.

19 stycznia 1986 bp Damian Zimoń erygował parafię Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu. Powstała ona przez wyłączenie z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach i należała do dekanatu Rybnik–Centrum. Wszyscy mieszkańcy wraz ze swoim proboszczem nie tylko sami zadbali o zbudowanie kościoła, ale zatroszczyli się także o jego wnętrze. Zaprojektował je Stanisław Konarzewski, a wykonały Maria Konarzewska-Wszołek wraz z córką. Znajdujący się w prezbiterium obraz Bożego Miłosierdzia został sprowadzony z krakowskich Łagiewnik. W 2000 roku parafia otrzymała relikwie św. Faustyny.

5 września 1994 kościół został konsekrowany przez abpa Damiana Zimonia. W 2001 roku parafia doczekała się 3 dzwonów, nazwanych „Wiarą, Nadzieją i Miłością”. W nowo wybudowanej dzwonnicy zostały one umieszczone 18 września 2002. Uroczystości poświęcenia również przewodniczył abp Damian Zimoń. W 1998 roku parafia w Niewiadomiu została włączona do dekanatu Niedobczyce. Działa w niej kilka grup modlitewnych i charytatywnych: ministranci, Dzieci Maryi, Grupa Młodzieżowa, Oaza Dorosłych, Zespół Charytatywny. Rozwija się także młodzieżowy chórek. Od 2004roku organizowane są tutaj parafialne festyny.

Proboszczowie

Bibliografia

Kronika parafii Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu; Wybrane dokumenty dotyczące powstania i funkcjonowania domu katechetycznego z lat 1982–1985; Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Rybniku Niewiadomiu, WD 1986, nr 2, s. 29-30; M.Sarapkiewicz, Komuniści nie dali im rady, "Tygodnik Rybnicki" 2012, nr 26(294), s.21; 30 lat Parafii Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu, oprac. A. Łatka, Rybnik 2014. www.mbniewiadom.pl [odczyt 31.08.2012]