Parafia Matki Bożej Różańcowej w Zadolu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Wycofanie wersji 19071 utworzonej przez Szymon (dyskusja))
(Brak różnic)

Wersja z 13:34, 19 wrz 2009

Zadole.jpg

Budowa kościołów

W styczniu 1983 roku bp Herbert Bednorz zgodził się na budowę kościoła w tej części Katowic. Dotychczas mieszkańcy osiedla Zadole musieli wędrować do najbliższego kościoła w Ochojcu co najmniej przez pół godziny. Funkcję organizatora nowej parafii i budowniczego nowego obiektu sakralnego powierzono księdzu Zygmuntowi Klosemu, ówczesnemu wikariuszowi parafii w Rudzie Śląskiej–Goduli.

W kwietniu 1983 roku dokonał on razem z kanclerzem kurii diecezjalnej wizji lokalnej na terenie przyszłej parafii. Przy wyborze miejsca na budowę kościoła pojawiły się pewne trudności. Wybrane bowiem, najlepsze z możliwych miejsc - centralna część Osiedla, zostało natychmiast zagospodarowane w inny sposób przez Urząd Miejski. Kolejny zaś wybór miejsca, który wydawał się słuszny i ostateczny, został udaremniony zastrzeżeniami zgłoszonymi przez urząd gazowniczy i górnictwo. Rozstrzygnięcie lokalizacji zapadło dopiero w lipcu 1983 roku, kiedy to zdecydowano umieścić plac budowy pomiędzy dwoma osiedlami przy ulicy Zadole. Ksiądz Zygmunt Klose wielokrotnie odwiedzał Urząd Miejski w celu uzyskania różnego rodzaju zezwoleń i decyzji. Od marca do czerwca 1984 roku trwały prace budowlane przy wznoszeniu tymczasowej kaplicy. Jej poświęcenia dokonał 2 czerwca biskup Herbert Bednorz. W dwa miesiące później, 19 sierpnia 1984 erygował nową parafię na Zadolu.

Jesienią 1985 roku rozpoczęto prace przy budowie nowego kościoła. Po kilkuletniej budowie 25 marca 1992 biskup Damian Zimoń konsekrował kościół. W czerwcu 1994 roku rozpoczęto prace przy budowie nowego probostwa.

Duszpasterstwo

W grudniu 2001 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma parafii zatytułowany „U Maryi Różańcowej na Zadolu” (obecnie „Miriam”). Od 1986 roku odbywają się parafialne pielgrzymki do Piekar Śląskich, a od 2002 roku ruszyły zorganizowane pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. 8 września 2002 została otwarta biblioteka parafialna. W parafii aktywnie działają różnorodne ruchy i stowarzyszenia: Żywy Różaniec, Zespół Charytatywny, Grupa Budowniczych Kościoła, III Zakon Franciszkański, Grupa Biblijna Dorosłych, Oaza Rodzin, Krąg Przyjaciół Kapłanów „Betania”, Ruch Światło–Życie, Wspólnota Misyjna i Dzieci Maryi.

Działalność charytatywna

Od 2002 roku w parafii trwa akcja wydawania śniadań dzieciom, pochodzącym z ubogich rodzin. Członkowie Wspólnoty Świętego Krzyża prowadzą kolportaż prasy katolickiej i dyżurują w Bibliotece Parafialnej, a dzieciom z ubogich rodzin udzielają za darmo korepetycji z rozmaitych przedmiotów.

Proboszczowie

Bibliografia

„U Maryi Różańcowej na Zadolu”, Nr specjalny (25) 2004.