Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Wesola.jpg|300px|thumb|right]]
[[Grafika:Wesola.jpg|300px|thumb|right]]


Od początków osadnictwa na tym terenie katolicy z Wesołej przynależeli do [[Parafia św. Klemensa w Lędzinach|parafii św. Klemensa w Lędzinach]]. Gdy w 1918 roku wybudowano [[Parafia św. Józefa w Krasowach|kościół św. Józefa w Krasowach]] i powstała nowa parafia – gmina Wesoła przynależała do tejże parafii. W 1934 roku wybudowano [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach|kościół w Murckach]] i wówczas część zachodnia gminy tamże uczęszczała na niedzielną mszę świętą. W 1948 roku wybudowany został kościół w Giszowcu i była to kolejna świątynia, z której korzystali wierni. W międzyczasie, w 1946 roku, został wybudowany [[Parafia św. Jacka w Morgach|kościół w Morgach]].  
Od początków osadnictwa na tym terenie, katolicy z Wesołej przynależeli do [[Parafia św. Klemensa w Lędzinach|parafii św. Klemensa w Lędzinach]]. Gdy w 1918 roku wybudowano [[Parafia św. Józefa w Krasowach|kościół św. Józefa w Krasowach]] ustanowiono przy nim nową parafię – gmina Wesoła przynależała do tejże parafii. W 1934 roku wybudowano [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach|kościół w Murckach]] i wówczas część zachodnia gminy uczęszczała tamże na niedzielną mszę świętą. W 1948 roku wybudowany został kościół w Giszowcu- była to kolejna świątynia, z której korzystali wierni. W międzyczasie, w 1946 roku, został wybudowany [[Parafia św. Jacka w Morgach|kościół w Morgach]].  


==Parafia==
==Parafia==
W Wesołej powstawała coraz większa potrzeba kościoła, w ten sposób utworzyła się pewna grupa wiodąca. Spotykali się w domu prywatnym w Wesołej u Marii i Tomasza Kapuściok. Jednak narastające trudności zniechęciły ks. [[Kraus Antoni|Antoniego Krausa]] i zrezygnował z dalszego organizowania budowy. Jego miejsce zajął nowy wikary w Krasowach – ks. [[Konieczny Franciszek|Franciszek Konieczny]]. W 1956 roku powstał punkt katechetyczny w domu prywatnym rodziny Szaflic, umiejscowiony na granicy administracyjnej pomiędzy Krasowami a Wesołą.
W Wesołej stopniowo nasilała się potrzeba wybudowania kościoła. W tym celu powołana została specjalna grupa, której przeznaczeniem było zawiadywanie budową. Jej członkowie spotykali się w domu prywatnym Marii i Tomasza Kapuściok w Wesołej. Wkrótce jednak narastające trudności zniechęciły kierownika budowy- ks. [[Kraus Antoni|Antoniego Krausa]], który w niedługim czasie zrezygnował z dalszego organizowania budowy. Jego miejsce zajął nowy wikary w Krasowach – ks. [[Konieczny Franciszek|Franciszek Konieczny]]. W 1956 roku powstał punkt katechetyczny w domu prywatnym rodziny Szaflic, umiejscowiony na granicy administracyjnej pomiędzy Krasowami a Wesołą.


Po opuszczeniu dom Szafliców powstał punkt katechetyczny u Koniecznego – fryzjera z Szopienic. W nim również powstała pierwsza kaplica publiczna (dekret z 19 listopada 1956). Dekret bpa [[Adamski Stanisław|Stanisława Adamskiego]] zmobilizował parafian do szybszego wykończenia pomieszczeń i 15 grudnia 1956 z upoważnienia ówczesnego proboszcza w Krasowach ks. dziekana [[Wodarz Jan|Jana Wodarza]] – wikary ks. Franciszek Konieczny dokonał poświęcenia wybudowanej kaplicy.  
Po opuszczeniu dom Szafliców powstał punkt katechetyczny u Koniecznego – fryzjera z Szopienic. W nim również powstała pierwsza kaplica publiczna (dekret z 19 listopada 1956). Dekret bpa [[Adamski Stanisław|Stanisława Adamskiego]] zmobilizował parafian do szybszego wykończenia pomieszczeń i 15 grudnia 1956 z upoważnienia ówczesnego proboszcza w Krasowach ks. dziekana [[Wodarz Jan|Jana Wodarza]] – wikary ks. Franciszek Konieczny dokonał poświęcenia wybudowanej kaplicy.  
Linia 11: Linia 11:


==Budowa i wystrój kościoła==
==Budowa i wystrój kościoła==
Projekt architektoniczny przygotował mgr inż. Jerzy Chudzik. Do budowy kościoła przystąpiono we wrześniu 1957 roku. Kierownikiem budowy kościoła od dnia 1 września 1958 był inż. Jerzy Szymiczek z Tych. Bryła kościoła od samego początku budziła wiele różnych refleksji. Do pracy artystycznej poproszono prof. [[Bunsch Adam|Adama Bunscha]] z Krakowa i on to zaprojektował scenerię fatimską na ścianie czołowej prezbiterium w formie „kreskówki”. Powstał projekt mozaiki Matki Bożej. Następnym etapem modernizacji ściany czołowej była zmiana usytuowania trójki wizjonerów, których umieszczono poniżej stóp Matki Bożej o formie zaprojektowanej przez prof. Bunscha, jako kreskówka z układem kamyków w miejscach linii. Pod mozaiką rozpracowano formę drzewa ułożoną z kamienia – piaskowca. W nawie bocznej jest ołtarz poświęcony patronce górników – [[Św. Barbara|św. Barbarze]]. Płaskorzeźby przedstawiające 14 stacji Drogi Krzyżowej wykonał zaraz po poświęceniu kościoła Samek.  
Projekt architektoniczny przygotował mgr inż. Jerzy Chudzik. Do budowy kościoła przystąpiono we wrześniu 1957 roku. Kierownikiem budowy kościoła był inż. Jerzy Szymiczek z Tychów. Bryła kościoła od samego początku budziła wiele kontrowersji. Do pracy artystycznej zaproszono prof. [[Bunsch Adam|Adama Bunscha]] z Krakowa, który to zaprojektował scenerię fatimską w formie "kreskówki" na ścianie czołowej prezbiterium. Powstał projekt mozaiki Matki Bożej. Następnym etapem modernizacji ściany czołowej była zmiana usytuowania trójki postaci-wizjonerów, których umieszczono poniżej stóp Matki Bożej o formie zaprojektowanej przez prof. Bunscha, jako kreskówka z układem kamyków w miejscach linii. Pod mozaiką zaplanowano strukturę drzewa, ułożoną z kamienia – piaskowca. W nawie bocznej znajduje się ołtarz poświęcony patronce górników – [[Św. Barbara|św. Barbarze]]. Płaskorzeźby przedstawiające 14 stacji Drogi Krzyżowej wykonał zaraz po poświęceniu kościoła artysta Samek.  


Kościół został poświęcony 14 maja 1960. W domu katechetycznym zamieszkały [[Służebniczki|ss. służebniczki]]. Siostry zakonne od samego początku istnienia parafii prowadzą zajęcia katechetyczne. W kościele parafialnym – od czasu zamieszkania w domu katechetycznym – troszczą się o liturgiczną bieliznę i kwiaty przy ołtarzu.
Kościół został poświęcony 14 maja 1960. W domu katechetycznym zamieszkały [[Służebniczki|ss. służebniczki]]. Siostry zakonne od samego początku istnienia parafii prowadzą zajęcia katechetyczne. W kościele parafialnym – od czasu zamieszkania w domu katechetycznym – troszczą się o liturgiczną bieliznę i kwiaty przy ołtarzu.

Wersja z 01:25, 16 maj 2010

Wesola.jpg

Od początków osadnictwa na tym terenie, katolicy z Wesołej przynależeli do parafii św. Klemensa w Lędzinach. Gdy w 1918 roku wybudowano kościół św. Józefa w Krasowach ustanowiono przy nim nową parafię – gmina Wesoła przynależała do tejże parafii. W 1934 roku wybudowano kościół w Murckach i wówczas część zachodnia gminy uczęszczała tamże na niedzielną mszę świętą. W 1948 roku wybudowany został kościół w Giszowcu- była to kolejna świątynia, z której korzystali wierni. W międzyczasie, w 1946 roku, został wybudowany kościół w Morgach.

Parafia

W Wesołej stopniowo nasilała się potrzeba wybudowania kościoła. W tym celu powołana została specjalna grupa, której przeznaczeniem było zawiadywanie budową. Jej członkowie spotykali się w domu prywatnym Marii i Tomasza Kapuściok w Wesołej. Wkrótce jednak narastające trudności zniechęciły kierownika budowy- ks. Antoniego Krausa, który w niedługim czasie zrezygnował z dalszego organizowania budowy. Jego miejsce zajął nowy wikary w Krasowach – ks. Franciszek Konieczny. W 1956 roku powstał punkt katechetyczny w domu prywatnym rodziny Szaflic, umiejscowiony na granicy administracyjnej pomiędzy Krasowami a Wesołą.

Po opuszczeniu dom Szafliców powstał punkt katechetyczny u Koniecznego – fryzjera z Szopienic. W nim również powstała pierwsza kaplica publiczna (dekret z 19 listopada 1956). Dekret bpa Stanisława Adamskiego zmobilizował parafian do szybszego wykończenia pomieszczeń i 15 grudnia 1956 z upoważnienia ówczesnego proboszcza w Krasowach ks. dziekana Jana Wodarza – wikary ks. Franciszek Konieczny dokonał poświęcenia wybudowanej kaplicy.

W pierwszych dniach stycznia 1957 roku bp Stanisław Adamski wystosował pismo do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach w sprawie budowy nowych kościołów, wśród nich również w Wesołej. 14 marca 1957 władze państwowe udzieliły zgodę na budowę kościoła.

Budowa i wystrój kościoła

Projekt architektoniczny przygotował mgr inż. Jerzy Chudzik. Do budowy kościoła przystąpiono we wrześniu 1957 roku. Kierownikiem budowy kościoła był inż. Jerzy Szymiczek z Tychów. Bryła kościoła od samego początku budziła wiele kontrowersji. Do pracy artystycznej zaproszono prof. Adama Bunscha z Krakowa, który to zaprojektował scenerię fatimską w formie "kreskówki" na ścianie czołowej prezbiterium. Powstał projekt mozaiki Matki Bożej. Następnym etapem modernizacji ściany czołowej była zmiana usytuowania trójki postaci-wizjonerów, których umieszczono poniżej stóp Matki Bożej o formie zaprojektowanej przez prof. Bunscha, jako kreskówka z układem kamyków w miejscach linii. Pod mozaiką zaplanowano strukturę drzewa, ułożoną z kamienia – piaskowca. W nawie bocznej znajduje się ołtarz poświęcony patronce górników – św. Barbarze. Płaskorzeźby przedstawiające 14 stacji Drogi Krzyżowej wykonał zaraz po poświęceniu kościoła artysta Samek.

Kościół został poświęcony 14 maja 1960. W domu katechetycznym zamieszkały ss. służebniczki. Siostry zakonne od samego początku istnienia parafii prowadzą zajęcia katechetyczne. W kościele parafialnym – od czasu zamieszkania w domu katechetycznym – troszczą się o liturgiczną bieliznę i kwiaty przy ołtarzu.

Proboszczowie

Bibliografia

L. Musioł, Parafia Krasowy. Monografia historyczna miejscowości Krasowy–Kosztowy–Wesoła, Mysłowice 1995.