Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kosztowach

Z e-ncyklopedia

Historia

Kosztowy, aktualnie są jedną spośród szesnastu dzielnic miejscowości Mysłowice, jednak nie zawsze tak było. Najstarsze informacje o Kosztowach pochodzą z końca XIV wieku, gdy zostały podarowane jako jedna z trzech wsi przez księcia Jana II Żelaznego biskupom krakowskim. Potem wieś przechodziła pod władzę różnych organizmów państwowych: Prusy, Księstwo Warszawskie, Niemcy, by w końcu w 1922 roku znaleźć się w granicach II Rzeczypospolitej. Kosztowy do roku 1954 przynależały do powiatu pszczyńskiego, a następnie w latach 1954-1975 do powiatu tyskiego. Do 1973 roku miejscowość ta funkcjonowała jako samodzielna gmina. W tym samym roku została przyłączona do miasta Wesoła Śląska (aktualnie dzielnica Mysłowic), a od 1976 roku po dziś dzień - do Mysłowic.

Pierwotnie Kosztowy wraz miejscowością sąsiednią – Krasowy, związane były z parafią w Lędzinach, a następnie z Chełmem i Dziećkowicami. Jednak równoległe starania obydwu wsi zaowocowały tym, iż 19 listopada 1918 powstał wspólny dla Kosztów i Krasów kościół tymczasowy. Sytuacja uległa zmianie, gdy rok później wybudowano i poświęcono nowy kościół w Krasowach i część Kosztów przyłączono do utworzonej 4 listopada 1919 kuracji w Krasowach, gdzie 1 sierpnia 1925 erygowano nową parafię. W 1976 roku w części przynależnej do parafii Dziećkowice utworzono placówkę duszpasterską pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a cztery lata później uzyskano pozwolenie na budowę kościoła, którą nadzorował proboszcz ks. Jan Michalski. Projektantem kościoła był inż. arch. Stanisław Kwaśniewicz, konstruktorami inż. Franciszek Klimek i inż. Józef Choma. Rzeźby są dziełem artysty plastyka Zygmunta Brachmańskiego, natomiast witraże artysty plastyka Wiktora Ostrzołka .

23 grudnia 1982 dokonano poświęcenia tymczasowej kaplicy, która znalazła miejsce w pomieszczeniach przeznaczonych na salki katechetyczne. Od roku 1986 parafia posiada własny cmentarz.

Parafię erygowano 22 marca 1981. Poświęcenia nowego kościoła dokonał 24 sierpnia 1992 abp Damian Zimoń.

Grupy działające w parafii

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Schematyzm Diecezji Katowice, Katowice 2005; Strona internetowa parafii MB Częstochowskiej w Kosztowach [1]; Informacje otrzymane od ks. proboszcza parafii MB Częstochowskiej w Kosztowach. Dekret erekcji Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Kosztowach, WD 1981, nr 7, s. 161-162; L. Musioł, Parafia Krasowy. Monografia historyczna miejscowości Krasowy-Kosztowy-Wesoła, Mysłowice 1995.