Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Śmiłowicach

Z e-ncyklopedia
Smilowice1.jpg
Smilowice2.jpg

31 maja 1959 Śmiłowice zostały odłączone od mikołowskiej parafii św. Wojciecha i przydzielone do leżącej 3 km bliżej wspólnoty NMP Matki Zbawiciela. Miało to ułatwić wiernym dotarcie do kościoła, ale odległość nadal była znaczna. Stąd też postanowiono celebrować mszę św. w prywatnym domu. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 10 kwietnia 1966 w domu państwa Szułów odprawił ją ks. Władysław Moździerz. Z biegiem czasu zrodził się pomysł budowy kaplicy i punktu katechetycznego. Dlatego 17 sierpnia 1981 ks. Piotr Jarząbek - proboszcz parafii NMP Matki Zbawiciela - wystosował do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach prośbę w sprawie zezwolenia na postawienie punktu katechetycznego. Takąż otrzymał 27 sierpnia tegoż roku. Na ten cel 9 listopada 1981 Urząd Miasta w Mikołowie przydzielił parafii działkę o powierzchni 0,7211 ha.

Jerzy Suwalski wykonał projekt techniczny ośrodka katechetycznego, natomiast właściwy projekt został opracowany przez Jana Leżocha i Andrzeja Szendzielorza. 25 czerwca 1982 parafia uzyskała zezwolenie na budowę. 26 sierpnia 1982 kamień węgielny oraz mury powstającego domu katechetycznego zostały poświęcone przez wikariusza prowincjalnego ks. dra Jana Dragosza. Kompleks składa się z kościoła, sali katechetycznej i plebanii. W 1984 roku oddano budynek w stanie surowym. Pod koniec lat 80. XX wieku w kościele pojawiły się zaprojektowane przez Wiktora Ostrzołka, a wykonane przez Franciszka Balucha ławki, ołtarz, ambona i chórek. W. Ostrzołek zaprojektował również tabernakulum i ozdabiającą je metaloplastykę.

1 stycznia 1991 została erygowana tymczasowa parafia. Abp Damian Zimoń 12 września 1992 konsekrował kościół i ostatecznie ustanowił parafię.

W 1995 roku wybudowano zaprojektowaną przez Rafała Pawlaka dzwonnicę, na której zawieszono 3 dzwony odlane w Firmie Ludwisarskiej Felczyńskich w Taciszowie, a noszące imiona: Maryja, Józef, Piotr i Paweł. W 1996 roku rozpoczęto budowę cmentarza komunalnego.

W 2002 roku proboszcza, ks. Piotra Jarząbka zastąpił ks. Artur Mieleszko, z którego to inicjatywy zamontowano w ścianie ołtarzowej pierwsze w Polsce witraże przedstawiające Tajemnice Światła. Ich projektantem był Zbigniew Kielak. Ks. Mieleszko wyposażył kościół w chrzcielnicę. Także za jego czasów powstała kaplica Bożego Miłosierdzia oraz odmalowano kościół.

Obecny proboszcz, ks. Antoni Cebula objął stanowisko w 2006 roku. Z jego inicjatywy przeprowadzono remont dzwonnicy i przy wejściu do kościoła wybudowano grotę Najświętszej Maryi Panny.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Śmiłowicach jest prowadzona przez księży salwatorianów. Na jej terenie działają takie grupy, jak: ministranci, Dzieci Maryi, Żywy Różaniec. Stąd też pochodzą dwaj księża: ks. Alojzy Gorol SDS (1989) i ks. Ludwik Kołodziej SDS (1994).

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erygowania parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Śmiłowicach, WA 1992, nr 9, s. 342-343; J. Kondziołka, Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela w Mikołowie w latach 1951-2000, Mikołów 2005; Kronika Parafialna; strona parafii: [1]