Parafia Krzyża Świętego w Kopicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
Linia 1: Linia 1:
== Parafia Krzyża Świętego w Kopicach ==
== Parafia Krzyża Świętego w Kopicach ==


Pierwsza wzmianka o Kopicach pochodzi z 14 lutego 1289. Wówczas to wójt Kopic, Rychwin w obecności synów Wincentego Streszowitz zaświadczył, że osada została lokowana na prawie niemieckim. Pierwszy kościół w Kopicach noszący wezwanie św. Jadwigi zbudowano w 1580 roku. W XVI wieku został on zajęty przez protestantów. Rekatolicyzacja obiektu nastąpiła w 1627 roku. Zniszczony kościół rozebrano w 1801 roku. Przez najbliższe 20 lat nabożeństwa sprawowano na plebani lub w kaplicy zamkowej. Nowy kościół 17 października 1822 konsekrował bp Emmanuel von Schimonsky.
Pierwsza wzmianka o Kopicach pochodzi z 14 lutego 1289. Wówczas to wójt Kopic, Rychwin w obecności synów Wincentego Streszowitz zaświadczył, że osada została lokowana na prawie niemieckim. Pierwszy kościół w Kopicach noszący wezwanie św. Jadwigi zbudowano w 1580 roku. W XVI wieku został on zajęty przez protestantów. Rekatolicyzacja obiektu nastąpiła w 1627 roku. Zniszczony kościół rozebrano w 1801 roku. Przez najbliższe 20 lat nabożeństwa sprawowano na plebani lub w kaplicy zamkowej. Nowy kościół 17 października 1822 konsekrował bp Emmanuel von Schimonsky. 15e marca 1945 roku do Kopic wkroczył oddział Armii Czerwonej. Jeszcze tego samego dnia wieczorem wybuch pożar w kościele, który całkowicie zniszczył poszycie dachowe. Rosjanie w zabudowaniach świątyni urządzili stajnię dla chorych koni. Ówczesny proboszcz ks. Paweł Gratz nie wrócił do parafii. 5 września 1945 przybył tu ks. Piotr Patalong, który msze św. odprawiał zarówno po polsku, jak i po niemiecku, ale homilie głosił tylko po polsku. Odbudową kościoła kierował architekt P.Huller. Pod krzyżem wieży umieszczono kapsułę czasu z dokumentami z 1870 i 1946 roku. Kościół został odbudowany w stylu neoklasycystycznym. Wejście główne zostało zwieńczone trójkątnym tympanonem. W środku znajduje się XVII-wieczna ambona.
W pobliżu kościoła mieści się grobowiec Joanny i Hansa Ulryka vos Schafgotsch.
 
 
== Bibliografia ==
www.parafiakopice.pl
 
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji opolskiej - K]]

Wersja z 18:25, 10 sie 2017

Parafia Krzyża Świętego w Kopicach

Pierwsza wzmianka o Kopicach pochodzi z 14 lutego 1289. Wówczas to wójt Kopic, Rychwin w obecności synów Wincentego Streszowitz zaświadczył, że osada została lokowana na prawie niemieckim. Pierwszy kościół w Kopicach noszący wezwanie św. Jadwigi zbudowano w 1580 roku. W XVI wieku został on zajęty przez protestantów. Rekatolicyzacja obiektu nastąpiła w 1627 roku. Zniszczony kościół rozebrano w 1801 roku. Przez najbliższe 20 lat nabożeństwa sprawowano na plebani lub w kaplicy zamkowej. Nowy kościół 17 października 1822 konsekrował bp Emmanuel von Schimonsky. 15e marca 1945 roku do Kopic wkroczył oddział Armii Czerwonej. Jeszcze tego samego dnia wieczorem wybuch pożar w kościele, który całkowicie zniszczył poszycie dachowe. Rosjanie w zabudowaniach świątyni urządzili stajnię dla chorych koni. Ówczesny proboszcz ks. Paweł Gratz nie wrócił do parafii. 5 września 1945 przybył tu ks. Piotr Patalong, który msze św. odprawiał zarówno po polsku, jak i po niemiecku, ale homilie głosił tylko po polsku. Odbudową kościoła kierował architekt P.Huller. Pod krzyżem wieży umieszczono kapsułę czasu z dokumentami z 1870 i 1946 roku. Kościół został odbudowany w stylu neoklasycystycznym. Wejście główne zostało zwieńczone trójkątnym tympanonem. W środku znajduje się XVII-wieczna ambona. W pobliżu kościoła mieści się grobowiec Joanny i Hansa Ulryka vos Schafgotsch.


Bibliografia

www.parafiakopice.pl