Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu

Z e-ncyklopedia
Suszec2.jpg
Suszec1.jpg

Suszec to miejscowość niedaleko Żor, położona w powiecie pszczyńskim. Etymologia nazwy pochodzi od suchego miejsca. Trudno określić dokładną datę dotyczącą początków miejscowości. Natomiast pierwsza wzmianka o jej istnieniu została odnotowana w 1326 roku przez ks. Andreasa de Verulis w spisie świętopietrza. W XVI wieku, po okresie reformacji Suszec, jak i cała ziemia pszczyńska stały się własnością protestanta, Karola Promnitza. Taka sytuacja trwała aż do 1654 roku, kiedy kościół w Suszcu został przejęty przez katolików.

Na terenie Suszca od 1983 roku znajduje się kopalnia „Krupiński” - wcześniej KWK "Suszec" - której budowę rozpoczęto tutaj w 1975 roku. Jest to największy zakład pracy w tej miejscowości. Natomiast wcześniej ludność trudniła się rolnictwem.

Historia parafii

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1326 roku. Należała ona wtedy do diecezji krakowskiej, której granice kończyły się właśnie w Suszcu. Do parafii należały wsie Suszec i Kryry. Wygląd pierwszego kościoła nie jest znany, ale prawdopodobnie była to budowla drewniana. Dwieście lat później również z drewna wybudowano nową, obszerniejszą świątynię. Najstarszy wizerunek kościoła w Suszcu pochodzi z 1636 roku; kolejny zaś pojawił się w poł. XVIII wieku. W 1577 roku kościół został przejęty przez protestantów. Katolicy odzyskali go dopiero w 1654 roku. W tym czasie pojawiła się także kwestia przynależności parafialnej miejscowości Mizerów. Przed reformacją wieś należała do wspólnoty w Suszcu, potem zaś weszła w skład bliżej położonej parafii w Brzeźcach. Po przywróceniu katolicyzmu na tych ziemiach rozgorzał spór pomiędzy parafiami suszecką i brzeską o to, do której ma należeć Mizerów. Ostatecznie, decyzją sądu kurii krakowskiej w 1688 roku, ta miejscowość została przyłączona do Suszca, aż do 1928, kiedy to biskup katowicki Arkadiusz Lisiecki przyłączył Mizerów do parafii Brzeźce.

22 maja 1770 roku kościół w Suszcu. doszczętnie spłonął. Po pożarze ówczesny proboszcz ks. Franciszek Osiecki wybudował drewniany barak, który przez 30 lat służył jako budynek sakralny. Również wtedy wybudowano nowy kościół, który miał tylko nawę główną, a który udostępniono wiernym w 1804 roku. Jednak w 1895 roku kościól w Suszcu ponownie spłonął. Odbudowano ją w 1898 roku na planie krzyża, konsekrowany 1913 roku. Kościół ten znajduje się w Suszcu do dnia dzisiejszego. Ponadto do tego czasu przechodził on wiele remontów.

W parafii działa wiele grup min. Żywy Różaniec, załozony w 1904 rokur. Odbywają się również różne nabożeństwa, w tym nabożeństwo fatimskie sprawowane każdego 13 dnia miesiąca na osiedlu, które znajduje się w tej miejscowości. Ponadto w okresie Adwentu i Wielkiego Postu, są nocne czuwania, co jest jedyną taką praktyką religijną w całym dekanacie żorskim. Przy parafii w Suszcu mają swoje zgromadzenia dwa zakony żeńskie: siostry boromeuszki oraz siostry fenicjanki, które przybyły do Suszca w 1945 roku., a którym zawdzięcza się wielkie zaangażowanie w życie kulturowe i religijne tej parafii.

Bibliografia

Dekret dot. zmiany granic parafii, WD 1928, nr 5, s. 33; Z. J. Orlik, Wierność korzeniom. Wczoraj i dziś Gminy Suszec, Suszec 2004, s. 22; 39-43; A. Kine, Życie religijno-kulturalne w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu w latach 1920-1956, Suszec 2002, s. 14; 36; M. Cieśla Szkic historyczny szkół w Suszcu, Suszec 2002, s. 7-10; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3: województwo śląskie, cz. 1: diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 279-280; A. Krętosz, Zniszczenia obiektów sakralnych dekanatu żorskiego w 1945 roku i ich odbudowa, Katowice 2009, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.

Proboszczowie