Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytomiu

Z e-ncyklopedia

Powstanie parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika wiąże się z szybkim rozrostem osiedla "Wiktor", które pierwotnie należało do parafii św. Wojciecha w Radzionkowie. Znaczny wzrost liczby mieszkańców obszaru Stroszka i "Wiktora"(Witoru), mający miejsce w latach 80., spowodowany był wybudowaniem dużej ilości bloków mieszkalnych w tym rejonie. Powstała wówczas potrzeba stworzenia odrębnego duszpasterstwa na terenie osiedli, o co wkrótce poprosił władze Bytomia ks. bp. Herbert Bednorz. Odpowiedź uzyskał pozytywną. Ówczesny proboszcz parafii św. Wojciecha w Rojcy- ks. Ernest Grajcke, został wyznaczony, by zająć się znalezieniem miejsca pod lokalizację kościoła, którego przyszłym budowniczym miał zostać ks. Dominik Szaforz. Decyzja władz Bytomia o lokalizacji nowej świątyni zapadła dopiero 4 marca 1985, po wielu trudnych negocjacjach, dzięki bezpośredniej interwencji bp. Bednorza u wpływowego w tym czasie gen. Paszkowskiego.

17 czerwca 1985 Dominik Szaforz został oficjalnie mianowany budowniczym nowego kościoła.

Z początkiem 1986 roku wydana została przez prezydenta Bytomia zgoda na czasowe zajęcie terenu pod budowę. Zaczęto go grodzić i składować potrzebne materiały. Prace rozpoczęto od postawienia na placu budowy krzyża, poświęconego przez proboszcza Grajckiego. W niedługim czasie wzniesiono kaplicę tymczasową, której konsekracji dokonał w 24 czerwca 1986, bp Damian Zimoń. Odtąd służyła ona jako miejsce odprawiania nabożeństw, do czasu wybudowania kościoła. Ks. Dominik Szaforz zamieszkał w tym czasie w pobliżu placu budowy, u rodziny Dolibóg. 1 września 1986 powołano pierwszego wikariusza przyszłej parafii - ks. Jerzego Nowaka. Dwa tygodnie później ogłoszono akt utworzenia tymczasowej parafii, który 4 stycznia 1987 zaktualizowano, zmieniając status parafii z tymczasowego na stały.

W pobliżu kościoła powstały budynki katechetyczne A i B, które wraz z decyzją władz o przywróceniu nauczania religii do szkół z 1990, zmieniono na Dom Parafialny.

Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił papież Jan Paweł II, dnia 2 kwietnia 1986.

Proboszczowie

Bibliografia

Kronika parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytomiu; Dekret erekcji parafii pw. Św. Stanisława Bpa i Męczennika w Bytomiu-Radzionkowie, WD 1986, nr 12, s. 12-13; D. Szaforz, Historia budowy kościoła św. Stanisława BM w Bytomiu, WA 2007, nr 4, s. 236-239.