Parafia św. Piusa X w Rudzie Śląskiej

Z e-ncyklopedia
Ruda Piusa1.jpg
Ruda Piusa2.jpg

Ruda Śląska jest typowym miastem górniczym. Sama dzielnica Ruda liczy już 715 lat od czasu ukazania się tej nazwy w oficjalnym dokumencie. Dopiero w latach powojennych rozbudowano dzielnicę Ruda, zbudowano wiele domów mieszkalnych i tak zwane „wieżowce”, które wśród osiedli robotniczych były czymś zupełnie nowym. Wzrost liczby mieszkańców doprowadził w dużej mierze do powstania parafii Piusa X.

W wyniku rozbudowy dzielnicy Ruda i wzrostu liczby mieszkańców, a co za tym idzie, liczby wiernych zaistniała potrzeba erygowania parafii i wzniesienia kościoła. Do tej pory dzielnica ta należała do parafii Matki Bożej Różańcowej. Władze wojewódzkie nie zgodziły się na powstanie parafii. Dopiero w 1980 roku otwarła się możliwość uzyskania zgody na rozbudowę kościoła i utworzenie nowej samodzielnej parafii. Stało się to dzięki utworzeniu w sierpniu 1980 roku NSZZ „Solidarność”. Już 30 grudnia 1980 wojewoda katowicki wyraził zgodę na powstanie parafii oraz kościoła w dzielnicy Ruda Południowa. Prace budownicze zostały powierzone ks. Józefowi Krawczykowi - ówczesnemu wikariuszowi z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli, a stworzenie projektu kościoła inżynierom architektom: Aleksandrze i Andrzejowi Gałkowskim oraz Jerzemu Kubica. Duży wkład w projekt kościoła włożył również architekt Jacek Leśko. Konstruktorem kościoła był inżynier Ryszard Chyla.

Terenu pod budowę kościoła szukano bardzo długo, ze względu na gęstość zaludnienia nie potrafiono znaleźć dogodnego miejsca. Ostatecznie na miejsce wzniesienia nowego kościoła wybrano plac przy ulicy Szyb Powietrzny 8, co zostało potwierdzone notarialnie w lutym 1982 roku. 20 maja 1982 bp Herbert Bednorz dokonał poświęcenia placu budowy, który od samego początku został zaadaptowany pod budowę kościoła. Dzięki temu pomimo braku wolno stojącego kościoła odbywały się tam nabożeństwa, które z czasem zaczęto odprawiać w magazynie służącym jako tymczasowa kaplica. Po rozwiązaniu wielu problemów związanych z budową i ostatecznej interwencji kanclerza kurii ks. Wiktora Skworca, zgodę na budowę probostwa i sal katechetycznych uzyskano w październiku 1982 roku. Już 1984 roku prace były na tyle rozwinięte, iż mogła odbywać się katechizacja. 30 stycznia 1983 dekretem biskupa katowickiego, erygowana została parafia, a proboszczem został budowniczy kościoła ks. Józef Krawczyk. W marcu 1984 roku rozpoczęto budować fundamenty pod kościół. 14 czerwca 1985 bp Herbert Bednorz dokonał wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenia probostwa i domu katechetycznego. Bp Damian Zimoń 4 grudnia 1987 poświęcił dolny kościół i od tego czasu tam odprawiano nabożeństwa. Dalsze prace budowlane szły w zachwycającym tempie. Na uznanie zasługują sami parafianie, którzy z wielką ofiarnością włączyli się w budowę kościoła. W dniu 26 sierpnia 1990 bp Damian Zimoń, konsekrował kościół pw. św. Piusa X oraz poświęcił dolny kościół pw. św. Mikołaja z Flue. Szczególne i wyjątkowe w kościele są witraże zaprojektowane przez Jerzego Skąpskiego - jednego z najlepszych polskich witrażystów. Pierwsze witraże powstały w 1990 roku w pracowni Anny i Ireneusza Zarzyckich w Krakowie, a przedstawiają one św. Piusa X znajdującego się obok krzyża Chrystusa oraz św. Barbarę.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii św. Piusa X w Rudzie Śląskiej, WD 1983, nr 2, s. 39-40; J. Krawczyk, Relacja o budowie i poświęceniu kościoła pw. Św. Piusa X w Rudzie Śl. Południowej, WD 1990, nr 11, s. 594-596; A. Burda, Pomaga wdowi grosz. Parafia św. Piusa X w Rudzie Śląskiej, GN 2003, nr 34, (dodatek katowicki), s. 28.