Parafia św. Michała Archanioła w Suchej Górze: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
(dr)
Linia 2: Linia 2:


== Kościół i jego wyposażenie ==
== Kościół i jego wyposażenie ==
Mieszkańcy Suchej Góry chcieli wybudować skromny kościółek. W związku z tym w 1896 roku postawiono kaplicę ku czci Matki Najświętszej. W 1935 roku Kuria Diecezjalna w Katowicach udzieliła zezwolenie na zakup gruntu pod przyszły kościół. W trzy lata później [[Knosała Józef 1878-1951|ks. Knosała]] złożył odpowiednie dokumenty dotyczące tej kwestii. W 1949 roku delegacja wiernych udała się do Kurii Diecezjalnej w Katowicach z prośbą o wydanie pozwolenia na zorganizowanie w Suchej Górze kościoła tymczasowego. 20 sierpnia 1950 przybył tutaj  [[Jaskółka Paweł|ks. Paweł Jaskółka]], który został ustanowiony wikariuszem - od listopada tegoż roku [[kuracja|kuratusem]] - w Radzionkowie, z misją budowy kościoła w Suchej Górze. 1 listopada 1950 tymczasowy kościół pw. św. Michała Archanioła został poświęcony przez proboszcza z Radzionkowa [[Szczerbowski Teofil|ks. Teofila Szczerbowskiego]], który tegoż dnia odprawił w nim również pierwszą Mszę św.  
Mieszkańcy Suchej Góry chcieli wybudować skromny kościółek. W związku z tym w 1896 roku postawiono kaplicę ku czci Matki Najświętszej. W 1935 roku Kuria Diecezjalna w Katowicach udzieliła zezwolenie na zakup gruntu pod przyszły kościół. Trzy lata później [[Knosała Józef 1878-1951|ks. Knosała]] złożył odpowiednie dokumenty dotyczące tej kwestii. W 1949 roku delegacja wiernych udała się do Kurii Diecezjalnej w Katowicach z prośbą o wydanie pozwolenia na zorganizowanie w Suchej Górze kościoła tymczasowego. 20 sierpnia 1950 przybył tutaj  [[Jaskółka Paweł|ks. Paweł Jaskółka]], który został ustanowiony wikariuszem - od listopada tegoż roku [[kuracja|kuratusem]] - w Radzionkowie, z misją budowy kościoła w Suchej Górze. 1 listopada 1950 tymczasowy kościół pw. św. Michała Archanioła został poświęcony przez proboszcza z Radzionkowa [[Szczerbowski Teofil|ks. Teofila Szczerbowskiego]], który tegoż dnia odprawił w nim również pierwszą Mszę św.  


Plan nowego kościoła opracował inż. arch. Jan Olpiński z Zabrza. 1 sierpnia 1951 rozpoczęto kopanie fundamentów. 8 stycznia 1952 bp katowicki [[Adamski Stanisław|Stanisław Adamski]] wydał dekret o utworzeniu samodzielnej jednostki kościelnej w Suchej Górze. Jednak po wylaniu fundamentów władze cywilne zabroniły dalszego wznoszenia murów kościoła. Zakaz cofnięto dopiero po 6 latach i 12 lipca 1957 ponownie rozpoczęto budowę. 4 grudnia 1958, w uroczystość [[Św. Barbara|św. Barbary]], poświęcono [[prezbiterium]] kościoła.   
Plan nowego kościoła opracował inż. arch. Jan Olpiński z Zabrza. 1 sierpnia 1951 rozpoczęto kopanie fundamentów. 8 stycznia 1952 bp katowicki [[Adamski Stanisław|Stanisław Adamski]] wydał dekret o utworzeniu samodzielnej jednostki kościelnej w Suchej Górze. Jednak po wylaniu fundamentów władze cywilne zabroniły dalszego wznoszenia murów kościoła. Zakaz cofnięto dopiero po 6 latach i 12 lipca 1957 ponownie rozpoczęto budowę. 4 grudnia 1958, w uroczystość [[Św. Barbara|św. Barbary]], poświęcono [[prezbiterium]] kościoła.   


Konsekracja kościoła w Suchej Górze odbyła się 1 listopada 1959, a dokonał jej [[Bieniek Juliusz|bp Juliusz Bieniek]]. Dekret erekcyjny nowej [[Parafia|parafii]] został wydany 20 grudnia 1957. W 1960 roku ufundowano stacje [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]], będące płaskorzeźbami ze stiuku autorstwa Eugeniusza Samoka. Jesienią tegoż roku założono w prezbiterium okna witrażowe, które symbolizują siedem sakramentów. Wykonał je prof. Jan Denka z Bytomia. W 1970 roku, w lewym skrzydle przedsionka kościelnego, oddano do użytku wiernych kaplicę św. Barbary, w której umieszczono tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych podczas pracy górników. W 1977 roku przybyły 4 nowe, duże witraże przedstawiające św. Barbarę, [[Św. Florian|św. Floriana]], [[Św. Katarzyna Aleksandryjska|św. Katarzynę]] i [[Św. Izydor Oracz|św. Izydora]]. W 1994 roku oddano do użytku kaplicę przedpogrzebową.  
Konsekracja kościoła w Suchej Górze odbyła się 1 listopada 1959, a dokonał jej [[Bieniek Juliusz|bp Juliusz Bieniek]]. Dekret erekcyjny nowej [[Parafia|parafii]] został wydany 20 grudnia 1957. W 1960 roku ufundowano stacje [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]], będące płaskorzeźbami ze stiuku autorstwa Eugeniusza Samoka. Jesienią tegoż roku założono w prezbiterium okna witrażowe, które symbolizują siedem sakramentów. Wykonał je prof. Jan Denka z Bytomia. W 1970 roku, w lewym skrzydle przedsionka kościelnego, oddano do użytku wiernych kaplicę pw. św. Barbary, w której umieszczono tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych podczas pracy górników. W 1977 roku przybyły 4 nowe, duże witraże przedstawiające św. Barbarę, [[Św. Florian|św. Floriana]], [[Św. Katarzyna Aleksandryjska|św. Katarzynę]] i [[Św. Izydor Oracz|św. Izydora]]. W 1994 roku oddano do użytku kaplicę przedpogrzebową.  


Nowe dzwony parafia nabyła z myślą o upamiętnieniu odwiedzin Kopii [[Jasna Góra|Obrazu Jasnogórskiego]] w dniach 3 i 4 września 1996. Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał [[Wieczorek Jan|bp Jan Wieczorek]] podczas Mszy św. 20 września 1997.
Nowe dzwony parafia nabyła z myślą o upamiętnieniu odwiedzin Kopii [[Jasna Góra|Obrazu Jasnogórskiego]] w dniach 3 i 4 września 1996. Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał [[Wieczorek Jan|bp Jan Wieczorek]] podczas Mszy św. 20 września 1997.

Wersja z 22:47, 11 lis 2019

Sucha Góra od 1975 roku stanowi dzielnicę Bytomia. Po raz pierwszy nazwa miejscowości pojawiła się w dokumentach 28 sierpnia 1773. Jednak urzędowo osada powstała dopiero w 1778 roku. Sucha Góra należała do parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie.

Kościół i jego wyposażenie

Mieszkańcy Suchej Góry chcieli wybudować skromny kościółek. W związku z tym w 1896 roku postawiono kaplicę ku czci Matki Najświętszej. W 1935 roku Kuria Diecezjalna w Katowicach udzieliła zezwolenie na zakup gruntu pod przyszły kościół. Trzy lata później ks. Knosała złożył odpowiednie dokumenty dotyczące tej kwestii. W 1949 roku delegacja wiernych udała się do Kurii Diecezjalnej w Katowicach z prośbą o wydanie pozwolenia na zorganizowanie w Suchej Górze kościoła tymczasowego. 20 sierpnia 1950 przybył tutaj ks. Paweł Jaskółka, który został ustanowiony wikariuszem - od listopada tegoż roku kuratusem - w Radzionkowie, z misją budowy kościoła w Suchej Górze. 1 listopada 1950 tymczasowy kościół pw. św. Michała Archanioła został poświęcony przez proboszcza z Radzionkowa ks. Teofila Szczerbowskiego, który tegoż dnia odprawił w nim również pierwszą Mszę św.

Plan nowego kościoła opracował inż. arch. Jan Olpiński z Zabrza. 1 sierpnia 1951 rozpoczęto kopanie fundamentów. 8 stycznia 1952 bp katowicki Stanisław Adamski wydał dekret o utworzeniu samodzielnej jednostki kościelnej w Suchej Górze. Jednak po wylaniu fundamentów władze cywilne zabroniły dalszego wznoszenia murów kościoła. Zakaz cofnięto dopiero po 6 latach i 12 lipca 1957 ponownie rozpoczęto budowę. 4 grudnia 1958, w uroczystość św. Barbary, poświęcono prezbiterium kościoła.

Konsekracja kościoła w Suchej Górze odbyła się 1 listopada 1959, a dokonał jej bp Juliusz Bieniek. Dekret erekcyjny nowej parafii został wydany 20 grudnia 1957. W 1960 roku ufundowano stacje Drogi Krzyżowej, będące płaskorzeźbami ze stiuku autorstwa Eugeniusza Samoka. Jesienią tegoż roku założono w prezbiterium okna witrażowe, które symbolizują siedem sakramentów. Wykonał je prof. Jan Denka z Bytomia. W 1970 roku, w lewym skrzydle przedsionka kościelnego, oddano do użytku wiernych kaplicę pw. św. Barbary, w której umieszczono tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych podczas pracy górników. W 1977 roku przybyły 4 nowe, duże witraże przedstawiające św. Barbarę, św. Floriana, św. Katarzynę i św. Izydora. W 1994 roku oddano do użytku kaplicę przedpogrzebową.

Nowe dzwony parafia nabyła z myślą o upamiętnieniu odwiedzin Kopii Obrazu Jasnogórskiego w dniach 3 i 4 września 1996. Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał bp Jan Wieczorek podczas Mszy św. 20 września 1997.

Proboszczowie

Bibliografia

H. Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 132–139; Tenże, Rzymskokatolicka parafia p.w. Michała Archanioła w Suchej Górze, Bytom-Sucha Góra 2000; [1]; [2].