Parafia św. Michała Archanioła w Katowicach

Z e-ncyklopedia
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Kat Zgrzebnioka zewnatrz.jpg
Kat Zgrzebnioka wnetrze.jpg
Kat Zgrzebnioka wystroj.jpg

Parafia św. Michała Archanioła jest zlokalizowana na pograniczu południowych dzielnic Katowic: Brynowa, Ligoty i Parku Kościuszki. Tereny te po II wojnie światowej były i są stale rozbudowywane. Powstały tu nowe dzielnice: Brynów A i B, tzw. Ptasie Osiedle i Osiedle Zgrzebnioka.

W ostatnich latach w pobliżu Parku Kościuszki i Katowickiego Parku Leśnego na dawnych nieużytkach rozbudowywane jest Ptasie Osiedle pomiędzy ulicami Drozdów i Gawronów. W tych warunkach Kuria Archidiecezjalna, uznając potrzeby tutejszych mieszkańców, 21 lutego 1981 wydała dekret o erygowaniu nowej parafii św. Michała Archanioła w dekanacie Katowice-Śródmieście - początkowo przy zabytkowym drewnianym kościółku pw. św. Michała w Parku Kościuszki. Parafia ta, po znacznej rozbudowie probostwa i obiektów sakralno-charytatywnych, ma swą siedzibę przy ul. Gawronów 20.

W kościele pw. św. Michała, znajdującym się w Parku Kościuszki od 1959 roku w każdą niedzielę są odprawiane Msze święte dla mieszkańców pobliskich osiedli. Na niedzielną Mszę świętą do zabytkowego kościoła z XVI wieku, pochodzącego z Syrynii k. Wodzisławia, przyjeżdża też wielu mieszkańców innych dzielnic Katowic, łącząc aspekt religijny ze spacerem po Parku Kościuszki lub zwiedzaniem liczącego ponad 500 lat zabytkowego obiektu śląskiego drewnianego budownictwa sakralnego. Kościółek ten cieszy się też dużym uznaniem nowożeńców, nie tylko z Górnego Śląska, którzy w tym malowniczym obiekcie zawierają sakrament małżeństwa.

Parafia św. Michała posiada i użytkuje obecnie cztery obiekty sakralne i charytatywne:

Parafia św. Michała opiekuje się też zbudowanym na jej terenie hospicjum archidiecezjalnym, które 7 grudnia 2000 poświęcił abp Damian Zimoń.

Przy parafii św. Michała funkcjonuje budowany od 1993 roku, duży zespół obiektów sakralno-charytatywnych wraz z probostwem, Ośrodkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenatu oraz innymi obiektami, w których m.in. zlokalizowano Biuro Pielgrzymkowe AVE, Urząd Pocztowy Katowice 35, dwa duże parkingi samochodowe i garaże.

Na terenie parafii św. Michała mieszkał światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar z rodziną. Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia 2013. Państwo Kilarowie i rodzina Raj byli fundatorami trzech dzwonów, które 25 września 1993 poświęcił bp Gerard Bernacki.

Gazetka parafialna

Proboszczowie

Bibliografia

Któż Jak Bóg. Pamiątka Poświęcenia Kościoła Parafialnego Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności. Parafia św. Michała Archanioła w Katowicach, opr. C. Paczuła, Katowice [brw]; J. Siebel, Kościół świętego Michała Archanioła w Katowicach, Katowice 1998; A. Wróbel, Z przeszłości czterech wsi. Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy, Katowice 1991, s. 236-238; W. Kolorz, Historia budowy kościoła pw. Matki Kościoła w Katowicach, WA 2002, nr 1, s. 47-50; Dekret erekcji parafii św. Michała Archanioła w Katowicach, WD 1981, nr 6, s. 134-135; Dekret o zmianie granic między parafią Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Brynowie a parafią św. Michała Archanioła w Katowicach, WA 2005, nr 9, s. 417-418; A. Burda-Szostek, Ze wsi do miasta. 500 lat kościoła św. Michała Archanioła w Katowicach, GN 2010, nr 40, s. 1, (dodatek katowicki).