Parafia św. Krzysztofa w Tychach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 12:44, 4 wrz 2009 autorstwa Szymon (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nowa parafia w Tychach

Z powołaniem do życia parafii Św. Krzysztofa w Tychach były pewne trudności. Wiele lat trwało nim uzyskano pozwolenie, o które starał się ks. Świerzy, duszpasterz w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Tychach. Uważa się, że ostateczna pozytywna odpowiedź władz na prośbę o budowę była wynikiem napiętej sytuacji politycznej w Polsce oraz oczekiwań na pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny.

Budowa kościoła

Zezwolenie na budowę kościoła oraz innych towarzyszących mu obiektów zostało wydane w marcu 1982 roku. Zaś we wrześniu tego samego roku bp Herbert Bednorz poświęcił plac budowy, tymczasową kaplicę oraz krzyż. Od tego roku jest też prowadzona kronika parafialna.

Wykopy pod budowę nowego kościoła rozpoczęły się w kwietniu 1983. Budową zajął się ks. Wojciech Wyciślik, ówczesny wikariusz w parafii św. Marii Magdaleny. Zakupił on w Katowicach barak, który w ciągu kilku dni został postawiony na placu budowy, a w którym znajdowały się salki katechetyczne oraz kaplica.

Budowa była prowadzona jednocześnie na wielu odcinkach. Przygotowując fundamenty pod kościół, prowadzono też prace nad wznoszeniem murów budynku katechetycznego, probostwa oraz kaplic, zaś na specjalnym podeście odbywał się montaż kratownicy pod dach. Do prac włączali się różni ludzie, załatwiając potrzebne materiały budowlane. Wierni byli chętni do pomocy, ciesząc się z możliwości realizacji projektu, na który zgodę tak trudno było uzyskać. Autorem projektu kościoła św. Krzysztofa był inż. Emilian Piasecki, natomiast konstruktorem - inż. Jerzy Manjura. Budowniczym był ks. Wyciślik. Parafia św. Krzysztofa w Tychach została erygowana 1 maja 1983 roku. Jej teren wydzielono z parafii paprocańskiej, a także parafii św. Marii Magdaleny oraz parafii św. Jana Chrzciciela. Nowo powstała parafia otrzymała zezwolenie na korzystanie z cmentarzy, jakie się znajdują na terenie miasta Tychy.

W listopadzie 1986 ówczesny biskup katowicki Damian Zimoń wmurował kamień węgielny, a 11 września 1994 poświęcił kościół.

Wraz z powstaniem, parafia Św. Krzysztofa należała do tzw. dekanatu tyskiego. Jednak w 1989 roku sieć dekanalna w Tychach została poddana reorganizacji, w wyniku czego dekanat tyski podzielono na dwa inne: Tychy-Północ i Tychy-Południe i tym sposobem parafia Św. Krzysztofa należała odtąd do dekanatu zwanego Tychy-Południe. Natomiast obecnie parafia znajduje się w dekanacie Tychy Nowe. Liczba wiernych należących do parafii wynosi 13 700 osób.

Działalnośś charytatywna

W skład parafii wchodzi ośrodek charytatywny - świetlica środowiskowa pod nazwą „Św. Krzysztof" oraz kaplica Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, znajdująca się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach.

Patron kościoła

Patron parafii - św. Krzysztof - został wybrany nieprzypadkowo. Jest on patronem podróżujących. Zapewne obrano go patronem parafii ze względu na fakt, iż w tamtym czasie w mieście powstawała również fabryka samochodów. Odpust parafialny przypada w niedzielę po 24 lipca (wspomnienie św. Krzysztofa).

Proboszcz

ks. Wojciech Wyciślik budowniczy (1982-1983), proboszcz (1983-nadal)

Bibliografia

Z. Kocoń, J. Smolec, Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 2009, Katowice 2009, s. 241; J. Wycisło, Dzieje parafii pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Tychach w zapiskach kronikarskich, Tychy 2000, s. 549-550; J. Pawliczek, Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz. II dekanaty i parafie, Katowice 2005, s.746-747.