Parafia św. Katarzyny w Pielgrzymowicach

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pielgrzymowice1.jpg

Pierwszy drewniany kościół powstał u schyłku XIII wieku. Na jego miejscu w 1674 roku wybudowano stojący do dziś drugi drewniany kościół, prawdopodobnie z fundacji protestanta Karola Henryka Paczyńskiego. Wykonany został przez cieśli Andrzeja Wernera i Błażeja Dudę. W 1746 roku dokonano podniesienia, by drewniana konstrukcja nie stykała się z ziemią, oraz wybudowano nową, nakrytą namiotowym dachem wieżę, która była dziełem Jerzego i Michała Dziędzielów oraz Marcina Smyczka. Wieża ustawiona jest na osi kościoła. Jest typowej, słupowej konstrukcji i ma pochyłe ściany kryte gontem, nadwieszoną izbicę i dach, który po wojnie niefortunnie zastąpiono cebulastym hełmem z latarnią. W 1794 roku dobudowano południowy przedsionek. Gdy na urzędzie proboszcza pozostawał ks. Karol La Rose, kościół w latach 1908-1911 powiększono, co zniekształciło jego sylwetkę. Stare prezbiterium rozebrano i postawiono nowe, a od strony północnej dobudowano zakrystię i kaplicę. Kościół ma konstrukcję zrębową z nawą na planie wydłużonego prostokąta. Przylega do niej niższe prezbiterium zamknięte trójbocznie. Jest budowlą orientowaną o konstrukcji zrębowej, oszalowaną i pokrytą gontem. Do nawy dobudowano lożę kolatorską. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z okresu baroku (ołtarze, ambona z ludową płaskorzeźbą Boga Ojca i Ducha Świętego, chrzcielnica oraz ołtarz z obrazami Matki Boskiej Różańcowej i Hołdu Trzech Króli w kaplicy). Wybudowane w XVI wieku probostwo gruntownie odremontowano w 1688 roku, jednak w pierwszej połowie XIX wieku za urzędu ks. Ignacego Bargiela zostało rozebrane, a w jego miejsce wzniesiono nowe.

Pielgrzymowicka parafia obejmowała swoim zasięgiem Jarząbkowice, które po II wojnie światowej włączono do parafii w Bąkowie, oraz Golasowice, które wyodrębniły się jako kuracja w 1961 roku. W parafii urodził się sławny działacz narodowy i polityczny Karol Miarka (1825-1882), który przez wiele lat pełnił tu obowiązki organisty.

Proboszczowie

Bibliografia

Katalog Diecezji Katowickiej 1986; Z.J. Orlik, Gmina Pawłowice. Szkice z dziejów, Kraków 2001; Pielgrzymowice – Zabytkowe Kościoły drewniane w województwie śląskim, opr. E. Wieczorek, Katowice 2003; A. Krętosz, Zniszczenia obiektów sakralnych dekanatu żorskiego w 1945 roku i ich odbudowa, Katowice 2009, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; J. Dudała, Dziewczynka w białej sukience, Parafia św. Katarzyny w Pielgrzymowicach, GN 2006, nr 30, (dodatek katowicki), s. 14-15.