Parafia św. Jana i Pawła Męczenników w Makoszowach

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Makoszowy są dzielnicą Zabrza, jednak parafia pw. śś. Jana i Pawła Męczenników - wraz z Kończycami i Pawłowem - należy do archidiecezji katowickiej oraz dekanatu Kochłowice.

Historia parafii i kościoła

Makoszowy założono w 1498 roku. Była to osada o charakterze rolniczym. Od początku swojego istnienia wieś należała do parafii w Przyszowicach. Wraz z rozwojem przemysłu na Śląsku wzrosła też i liczba ludności Makoszów. W 1890 roku osada liczyła 1171 mieszkańców, a w 1924 roku było ich już 3265. Związane to było z powstaniem i rozwojem pobliskiej kopalni Delbruck (obecna KWK Makoszowy).

Wobec powyższego stało się niezbędne utworzenia osobnej jednostki kościelnej. W 1910 roku powstał Komitet Budowy Kościoła. Pojawiły się jednak problemy z lokalizacją, a gdy już wybrano miejsce, dalsze plany budowy przerwał wybuch II wojny światowej. Ze względu na trudną sytuację w latach powojennych, postanowiono przystosować do celów sakralnych budynek starej szkoły. Przylegające zaś do niego mieszkanie kierownika przekształcono w probostwo. 28 września 1919 przyszowicki proboszcz poświęcił kościół, któremu nadano wezwanie św. Jana i Pawła Męczenników. Tym samym powstała tutaj kuracja, którą pokierował ks. Henryk Rduch. W 1925 roku erygowano parafię, która od 1931 roku wchodzi w skład dekanatu Kochłowice.

Z powodu szkód górniczych kościół był wielokrotnie remontowany. Pierwsza renowacja miała miejsce w 1951 roku. Wykonano wówczas kotwienie murów plebanii i kościoła. W latach 1965-1972 kościół i probostwo były remontowane dwukrotnie. W latach 1982-1983, gdy proboszczem był ks. Joachim Smołka, przeprowadzono kapitalny remont. Mury fundamentowe zabezpieczono ściągami żelbetonowymi, fundamenty prezbiterium także wzmocniono żelbetonem. Spękane mury kościoła do połowy rozebrano, a następnie wzniesiono ponownie. Wykonano nowy dach i wieżę kościelną. Po zakończeniu remontu, 11 grudnia 1983 bp Herbert Bednorz ponownie poświęcił kościół.

Miejsce pod cmentarz parafialny o powierzchni 75 a, w 1920 roku wydzierżawiono od kopalni "Bielszowice" na okres 30 lat z możliwością przedłużenia. W tym samym roku dokonano jego poświęcenia. W 1986 roku doprowadzono wodociąg. Nekropolia znajduje się w lesie, na końcu ul. Jana Styki.

Na terenie parafii działają: Zespół Charytatywny, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, grupa Dzieci Maryi i ministranci. Wspólnota liczy 1600 osób.

Proboszczowie

Bibliografia

Ustanowienie parafji Makoszowy, RAA 1925, nr 28, s. 152; L. Musioł, Makoszowy. Z dziejów gminy i parafii, Zabrze 1998; W. Pietrucha, Plan pracy duszpasterskiej w parafii Zabrze - Makoszowy (dekanat kochłowicki), mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; Makoszowy - (okolicznościowa praca na 500 lecie istnienia), red. Sławomir Latos, Zabrze 2003.