Parafia św. Jacka w Ochojcu

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 11:27, 10 paź 2022 autorstwa Jakub21 (dyskusja | edycje) (→‎Proboszczowie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Ochojec kosciol.jpg

Do połowy XVII wieku nazwą Ochojec oznaczano obszar leśny, leżący na północ od Piotrowic. Był to teren niezamieszkały. Swoje pola posiadał tutaj dziedziczny i wolny sołtys Piotrowic. Około 1640 roku pomiędzy baronem Zygfrydem Promnicem, właścicielem Pszczyny, w tym Piotrowic, a ówczesnym wolnym sołtysem piotrowickim Janem Wieczorkiem, doszło do następującej umowy: baron Promnitz odstąpił na własność sołtysowi jedno gospodarstwo. Sołtys w zamian oddał baronowi swoją karczmę wraz z przynależnymi do niej polami, stawami i młynem. Pola należące do karczmy położone były pod lasem na północ od Piotrowic. One to stały się zalążkiem późniejszego folwarku, który należał do Promniców. Folwark ten, powstały z ziem sołtysa piotrowickiego, zaczął się nazywać „Ochojec”, gdyż tereny te już od dawna tak się nazywały. W 1770 roku folwark został zlikwidowany i osiedlono tam trzech gospodarzy. Od czasu zamiany pomiędzy baronem Promnicem a sołtysem Piotrowic, tereny te pozostały w rękach właścicieli Pszczyny i nie powróciły już do obszaru gminy. Taki stan utrzymał się do początków XX wieku. W latach dwudziestych XIX wieku obszar dworski został powiększony, gdyż po zniesieniu serwitutów pańszczyźnianych i związanej z tym regulacji gruntów, gospodarze piotrowiccy byli zmuszeni odstąpić jako odszkodowanie około 100 morgów ze swych własności na rzecz właściciela majątku.

Po I wojnie światowej rozpoczął się intensywny rozwój Ochojca. W 1914 roku mieszkało tu około 500 osób, po 1924 roku ich liczba przekroczyła 1400, a w 1938 roku liczba mieszkańców wynosiła 5102 osoby. Z biegiem lat liczba rolników malała, a zaczęły dominować zawody związane z przemysłem.

Od samego początku Ochojec, jako część składowa Piotrowic, należał do oddalonej o 10 km parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Taki ustalony od wieków zwyczaj został przerwany w 1902 roku, gdy do Panewnik przybyli ojcowie franciszkanie, którzy przejęli duszpasterstwo. 1 stycznia 1914 z oddzielonych od Mikołowa Panewnik, Ligoty, Piotrowic, Ochojca i Kostuchny utworzono samodzielną jednostkę duszpasterską. Oficjalnie od 1914 do 1931 roku Ochojec należał do nowo utworzonej parafii Św. Ludwika Króla przy kościele ojców franciszkanów w Panewnikach.

Ówczesnym mieszkańcom Ochojca i Piotrowic droga do kościoła wydawała się wciąż za długa (około 3 kilometry), więc postanowili wspólnym wysiłkiem wybudować własny kościół. W 1930 roku powstał tymczasowy kościół - barak pw. NSPJ w Piotrowicach. Następnie Piotrowice wraz z Ochojcem wydzielono z parafii panewnickiej, tworząc samodzielną parafię piotrowicką.

Liczba ludności Ochojca w 1935 roku była tak duża, że dorównywała samym Piotrowicom. Powstała myśl budowy osobnego kościoła dla Ochojca. Wiosną 1936 roku projekt został zatwierdzony przez bpa Stanisława Adamskiego. Pierwszym kuratusem w nowej placówce duszpasterskiej został ks. Jan Mateja. Na tymczasową kaplicę zakupiono halę maszyn. Ks. Jan Mateja zaczął gromadzić środki na budowę kościoła. Ofiarodawcami byli: parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie, Zakłady Hohenlohego w Wełnowcu, Fundusz Wojewódzki. W 1937 roku zakupiono grunt pod budowę nowego kościoła. Architektami byli: Henryk Gambiec i Emanuel Witta. Pierwsze nabożeństwo postanowiono odprawić w odpust parafialny 20 sierpnia 1939 w surowo urządzonym kościele. Wybuch II wojny światowej spowodował przerwanie budowy kościoła. Niedokończony, przystosowano tylko do stanu stałej używalności. Wniesiono do niego ze starego kościółka-baraku ołtarz św. Jacka oraz boczne ołtarze: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Panny. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła odbyło się w czasie wojny.

Dopiero po wojnie można było rozpocząć dalsze prace przy urządzaniu wnętrza kościoła. 15 marca 1958 biskup katowicki podniósł kurację do godności parafii. 7 grudnia 1970 parafia uzyskała zgodę na dokończenie budowy. W latach 1972-1975 kościół adaptowano i rozbudowano według projektu inż. Mieczysława Króla, konstruktorem był inż. Franciszek Klimek, wystrój plastyczny zaprojektował Jerzy Egon Kwiatkowski, natomiast witraże - Lidia Kwiatkowska. Kościół poświęcił bp Herbert Bednorz 15 czerwca 1975.

Parafia posiada dwie kaplice szpitalne przy Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu: pw. Matki Boskiej Piekarskiej i pw. Miłosierdzia Bożego.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji lokalii św. Jacka w Piotrowicach, WD 1936, nr 10, s. 383-384; L. Musioł, Ochojec. Monografia historyczna, Katowice 1956; Kronika parafialna; L. Szaraniec, Osady i osiedla Katowic, Katowice 1996.