Parafia św. Józefa w Krasowach

Z e-ncyklopedia
Krasowy oltarz.jpg

Parafia św. Józefa w Krasowach została erygowana 1 sierpnia 1925. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o wsi Krasowy spotykamy w dokumencie „sprzedaż sołectwa wolnego w Lędzinach” spisaną 24 czerwca 1295 w Staniątkach. Od początku swojego istnienia Krasowy należały do parafii lędzińskiej. Sytuacja zmieniła się pod koniec XVI wieku w wyniku postępów reformacji na tym terenie. Baltazar Promnitz, pan na Pszczynie, odkupił Lędziny, a wraz z nimi opustoszałą wieś Krasowy. Promnitz - protestant zgodził się, aby parafia lędzińska pozostała katolicką, natomiast Krasowy decyzją Promnitza zostały przydzielone do parafii bieruńskiej, która w międzyczasie dostała się w ręce protestanckiego pastora. W 1799 roku Krasowy wróciły do parafii lędzińskiej.

Mniej więcej ok. 1903 roku wierni z Krasów rozpoczęli starania o zdobycie terenu pod przyszły kościół. Wybuch pierwszej wojny światowej odsunął w czasie projekty budowy i do tego problemu powrócono dopiero w 1918 roku. Trzy leżące blisko siebie wsie: Wesoła, Kosztowy i Krasowy działały w celu utworzenia parafii. Przyczyną była odległość od kościoła macierzystego wynosząca od 7 do 11 km. Wtedy wydzierżawiono jedno z pomieszczeń karczmy kosztowskiej na tymczasową kaplicę, w której odprawiano nabożeństwa. 1 maja 1919 rozpoczęto wykopy pod mury mającego powstać kościoła. W połowie października budynek był gotowy w stanie surowym. Kościół postawiono w środku wsi Krasowy, mniej więcej w równej odległości między Wesołą a Kosztowami. Projekt architektoniczny wykonał architekt Kokoszyński, a budowę nadzorował ks. Jan Wodarz, który następnie został pierwszym proboszczem nowej parafii. 1 sierpnia 1925 została erygowana parafia.

Największe zasługi w organizacji parafii wniósł jej pierwszy proboszcz ks. Jan Wodarz. Dobrze wykształcony, posiadał bardzo bogatą bibliotekę teologiczną. Założył Kongregację Mariańską Panien i Młodzieńców, następnie III Zakon Franciszkański, Żywy Różaniec, Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Bractwo Matek Chrześcijańskich, Apostolstwo Mężów, Kółko św. Józefa, stowarzyszenie misyjne Dzieło Dziecięctwa Pana Jezusa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej. Z danych liczbowych wynika, iż w okresie międzywojennym ponad połowa mieszkańców należała do organizacji parafialnych. W 1933 roku ks. Wodarz zaprosił do parafii siostry służebniczki, które zajęły się ambulatoryjną opieką nad chorymi. Były w parafii do 1996 roku. Do domu, który siostry zajmowały, wprowadzili się księża saletyni, zajmujący się pracą na misjach.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Na terenie parafii rozsiane są liczne kapliczki oraz krzyże przydrożne. Do zagadkowych należy krzyż przydrożny na tzw. Wisieloku – znajdujący się w jednym z przysiółków krasowskich. Leży na dawnych torfowiskach. Wielu ludzi idąc pieszo skracało sobie drogę z Imielina do Murcek, i według legendy, straciło życie. Obecnie krzyż stoi na odludziu. Natomiast krzyż przydrożny na tzw. Przysiółku Hofmann jest prawdopodobnie typowym śladem po cmentarzu ofiar cholery z XVII wieku.

Proboszczowie

Bibliografia

L. Musioł, Monografia historyczna miejscowości Krasowy, Kosztowy, Ławki, mps, Archiwum parafialne; Katalog Archidiecezji Katowickiej, część. 2, Dekanaty i parafie, Katowice 2005.