Parafia św. Józefa w Jędrysku: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 22: Linia 22:
{{Kościoły i parafie diecezji gliwickiej}}
{{Kościoły i parafie diecezji gliwickiej}}
[[Kategoria:Dekanat Woźniki]]
[[Kategoria:Dekanat Woźniki]]
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji gliwickiej - J]]
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji gliwickiej - J|Jędrysek]]

Aktualna wersja na dzień 23:41, 19 sty 2020

Miejscowość przed wiekami stanowiła leśną osadę, której nieliczni mieszkańcy zajmowali się uprawą ziemi, hodowlą bydła, a później także kuźnictwem. Jędrysek do 1933 roku stanowił samodzielną gminę i administracyjnie należał do powiatu tarnogórskiego.

Kościół i jego wyposażenie

Do 1896 roku mieszkańcy miejscowości należeli do parafii w Żyglinie. W latach 90. XIX wieku ks. Klose rozpoczął starania o utworzenie samodzielnej parafii w Jędrysku. Równocześnie wikariat generalny czynił starania o jej zatwierdzenie w ministerstwie kultu. 13 listopada 1896 władze rejencji w Opolu powiadomiły ks. Klosego o wydaniu zezwolenia na utworzenie parafii, a 20 listopada 1896 kard. G. Kopp erygował parafię. Po śmierci pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła, przez prawie rok parafia nie posiadała stałego duszpasterza. Ks. Rogowski wyposażył kościół w ołtarze i niezbędny sprzęt liturgiczny. Przebudował wnętrze plebanii urządzając tam m.in. salę zebrań dla powstających organizacji i stowarzyszeń religijnych. W 1919 roku okradziono kościół. Łupem złodzieja padły kielichy i inne sprzęty liturgiczne.

W 1950 roku przy kościele poświęcono grotę lourdzką. W 1968 roku przeprowadzono modernizację kościoła z gruntowną zmianą części prezbiterium. 1 kwietnia 1995 oddano do użytku dom parafialny. Poświęcił go bp Gerard Kusz. W 1996 roku parafia przyjęła kopię obrazu MB Częstochowskiej.

Proboszczowie

Bibliografia

J. Myrcik, Parafia świętego Józefa w Kaletach–Jędrysku, Kalety 1996.