Parafia św. Józefa w Bytomiu

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 19:33, 19 sty 2020 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
stary kościół
nowy kościół
nowy kościół

Parafia św. Józefa powstała w 1928 roku po wydzieleniu części z parafii Świętej Trójcy w Bytomiu. Inicjatorem budowy kościoła był ówczesny proboszcz parafii Świętej Trójcy, ks. prałat Augustyn Świerk. Teren pod budowę kościoła ofiarował parafii hrabia Henckel von Donnersmarck. Budowę kościoła realizowano wg projektu architekta Theodora Ehla. Kamień węgielny położono 16 października 1927, a uroczysta konsekracja odbyła się 21 października 1928. Dokonał jej kard. Adolf Bertram.

Nawa boczna z lewej strony posiada kaplicę, która w początkowym okresie użytkowania stanowiła baptysterium. Po przeniesieniu chrzcielnicy w pobliże prezbiterium urządzono w niej kaplicę poświęconą Matce Bożej Częstochowskiej. Na wieży w 1960 roku zawieszono trzy dzwony w miejsce pierwotnych czterech dzwonów z 1928 roku skonfiskowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Ołtarz główny z figurą św. Józefa z kilkunastoletnim Panem Jezusem u boku (autorstwa rzeźbiarza F. Schinka) postawiono i poświęcono 23 stycznia 1929. W grudniu 1929 roku ustawiono i poświęcono ołtarz św. Barbary autorstwa bytomskiego rzeźbiarza Waltera Tuckermanna.

Od czasu wybudowania kościoła do marca 2016 roku pełnił on rolę kościoła parafialnego i przeznaczony był do kultu religijnego i organizowania działalności duszpasterskiej. Z uwagi na skutki działalności górniczej wyburzono niemal wszystkie obiekty mieszkalne w pobliżu kościoła, przestała istnieć dzielnica Dąbrowa Miejska, a większość parafian przesiedlono do innej dzielnicy Bytomia – na osiedle Stroszek.

W 2015 roku wybudowano nowy kościół przy ul. Strzelców Bytomskich, a stary, po decyzji biskupa gliwickiego Jana Kopca, został dekonsekrowany i wyburzony. Wyposażenie ruchome (m.in. organy – autorstwa Carla Berschdorfa, figury, stacje drogi krzyżowej, ołtarze boczne, chrzcielnica, krzyż) zostało przeniesione do nowego kościoła i włączone do aranżacji wnętrza.

Bibliografia

Za: [1], foto; Strona parafii św. Józefa.