Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 21: Linia 21:
T. Fitych, Rocznica 270-lecia ponownego erygowania parafii św. Bartłomieja w Czermnej, (Uwagi do dziejów wsi – dzielnicy miasta: Jakubowice), Saeculum Christianum 16 (2009) nr 2; Za: [http://niedziela.pl/artykul/62507/nd/Parafia-pw-sw-Bartlomieja-Apostola]
T. Fitych, Rocznica 270-lecia ponownego erygowania parafii św. Bartłomieja w Czermnej, (Uwagi do dziejów wsi – dzielnicy miasta: Jakubowice), Saeculum Christianum 16 (2009) nr 2; Za: [http://niedziela.pl/artykul/62507/nd/Parafia-pw-sw-Bartlomieja-Apostola]
{{Kościoły i parafie diecezji świdnickiej}}
{{Kościoły i parafie diecezji świdnickiej}}
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji świdnickiej - C]]
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji świdnickiej - C|Cze]]

Wersja z 00:35, 14 lis 2019

Czermna kl bartlomieja1.jpg
Czermna bartlomieja2.jpg

Pierwsza wzmianka o Czermnej datowana jest na rok 1354. Czermna była kiedyś osobną wioską, w czasach nam współczesnych weszła w skład Kudowy-Zdroju.

Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Bartłomieja pojawia się w dokumentach w 1384 roku. W XV wieku kościół w okresie walk husyckich uległ zniszczeniu. Został odbudowany w XVI wieku, a rozbudowany w XVII wieku. Z 1603 roku pochodzi późnogotycka dzwonnica. Dwukrotnie została przebudowana w XVIII wieku oraz w XIX wieku. Jest to typowa obronna dzwonnica, których jest więcej na czeskim pograniczu.

Parafia w Czermnej po 1414 lub 1419 r. (?) wygasła, a odrodziła się ok. 1623 roku i weszła jako filia parafii Nowe Město n/Metuji (diecezja Hradec Králové). W 1738 roku biskup Hradec Králové Vratislav von Mitrowitz przywrócił jej samodzielność. Do parafii należały wówczas miejscowości: Kudowa, Pstrążna z Bukowiną, Jakubowice oraz czeskie wsie Ždarky i Malá Čermná. Po przyłączeniu Czermnej do Prus parafię włączono do dekanatu kłodzkiego. W 1780 roku do parafii dołączono wsie Słone i Brzozowie. Po po II wojnie światowej parafia została włączono do archidiecezji wrocławskiej, a od 25 marca 2004 do diecezji świdnickiej.

W 1776 roku miejscowy proboszcz ks. Wacław Tomaszek zbudował tzw. Kaplicę Czaszek, która stała się fenomenem w skali europejskiej. Zbieranie i przygotowywanie czaszek i kości, dezynfekcja, impregnacja i układanie wewnątrz zajęły proboszczowi osiem lat, aż do 1804 roku.

Przed laty w parafii w Czermnej pracował ks. Gerhard Hirschfelder (dziś błogosławiony), którego grobowiec znajduje się na parafialnym cmentarzu, obok kościoła.

W parafii obchodzi się cztery odpusty: 29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła w filii w Brzozowiu, 24 sierpnia - św. Bartłomieja w kościele parafialnym w Czermnej, 8 września - Narodzenie Matki Bożej w Słonem, 15 września - w kapliczce Matki Bożej Bolesnej w Zielonej Dolinie u Źródełka Maryi.

W Czermnej rozpoczyna się Szlak św. Jana Pawła II i bł. Gerharda Hirschfeldera.

Patrz również:

Bibliografia

T. Fitych, Rocznica 270-lecia ponownego erygowania parafii św. Bartłomieja w Czermnej, (Uwagi do dziejów wsi – dzielnicy miasta: Jakubowice), Saeculum Christianum 16 (2009) nr 2; Za: [1]