Parafia św. Antoniego z Padwy w Syryni

Z e-ncyklopedia

Parafia św. Antoniego z Padwy w Syryni

Syryńska parafia św. Antoniego została erygowana dekretem dnia 29 lipca 1925, lecz sam dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1925. Tą datę można uznać za początek istnienia parafii. Jednak wcześniej Syrynia, podobnie jak pobliskie miejscowości wchodziła w skład utworzonej 3 lutego 1303 parafii pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi.

Pewną oznaka niezależności od macierzystej parafii stał się wybudowany w 1305 roku kościół pod wezwaniem św. Michała, który stał się pierwszą świątynią we wsi. Ten drewniany kościół znajdujący się w miejscu, gdzie dziś zbiega się ulica 3-go Maja z ulicą Poprzeczną, przez prawie sześć wieków stanowił filię parafii lubomskiej w Syryni. Rozbudowany w 1510 roku powiększony o zakrystię i dzwonnicę stanowi piękny zabytek architektoniczny. W 1938 roku za zgodą ówczesnego proboszcza ks. Filipa Bednorza został przeniesiony do Katowic do parku Kościuszki, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Obecny syryński kościół został zbudowany przed wojną. Parafia została erygowana w 1925 roku. Plany budoway kościola pochodzą jednak z połowy XIX wieku. Decyzja o budowie zapadła dopiero 12 listopada 1911, jednak wybuch I wojny światowej, a także skomplikowany okres powojenny odsunął tę decyzję aż do 1934 roku. Wielką rolę w tym przedsięwzięciu odegrał ks. Teodor Moc. W okresie międzywojennym udało się natomiast zrealizować plan budowy probostwa. Budowa nowej świątyni ruszyła 27 sierpnia 1934. Wtedy to ówczesny proboszcz, ks. Filip Bednorz rozpoczął budowę, zaś 30 sierpnia ks. Mikołaj Knosała, dziekan z Pszowa poświęcił kamień węgielny. Po dwóch latach, w 1936 kościół był prawie ukończony. 2 lutego parafianie wciągnęli i umieścili krzyż na wieży kościelnej, a 5 kwietnia nastąpiło poświęcenie dzwonów. 4 października 1936 kościół został poświęcony, zaś konsekracji 13 czerwca 1937 dokonał bp Juliusz Bieniek. Patronem kościoła został św. Antoni z Padwy, a datę odpustu wyznaczono na 13 czerwca.

Kapłani pochodzący z Syryni

Od momentu zaistnienia parafii doczekała się ona 8 powołań kapłańskich, z czego 5 do zgromadzenia misyjnego księży werbistów. Pierwszym księdzem z Syryni był wyświęcony 26 czerwca 1938 ks. Ernest Werner, wikariusz generalny ks. Filipa Bednorza i prezes Caritas. Następnymi kapłanami i zarazem pierwszymi werbistami z Syryni byli bracia Józef i Alojzy Bajer. Pierwszy z nich, Józef przyjął święcenia 10 lipca 1955, drugi Alojzy dwa lata później 7 lipca 1957. Kolejnym werbistą był wyświęcony 25 czerwca 1967 ks. Rufin Halszka. 6 maja 1973 święcenia kapłańskie przyjął ks. Konrad Keler, były prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, członek Komisji Misyjnej przy Konferencji Episkopatu Polski, a obecnie wicegenerał tegoż zgromadzenia. Jak na razie jedynym księdzem ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo jest wyświęcony 24 kwietnia 1982 ks. Janusz Mrozek. Kolejnym werbistą pochodzącym z Syryni jest wyświęcony 20 kwietnia 1991 ks. Adam Madejczyk. Ostatnim kapłanem pochodzącym z Syryni jest diecezjalny ks. Krzysztof Patas, który święcenia kapłańskie przyjął w 2005.

Proboszczowie

Bibliografia

Kronika parafii św. Antoniego w Syryni; Parafia św. Antoniego w Syryni. Monografia, red. P. Kachel, Syrynia 2005; P. Bugla, 335 lat procesji pacholczych w Syryni, Katowice 2007.