Parafia św. Anny w Krzyżanowicach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 23:33, 20 cze 2012 autorstwa Ewa09 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Parafia św. Anny w Krzyżanowicach Gmina Krzyżanowice Wsie, wchodzące współcześnie w zakres gminy Krzyżanowice, datowane są na XII-XIV wiek, z tych cza...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Parafia św. Anny w Krzyżanowicach

Gmina Krzyżanowice

Wsie, wchodzące współcześnie w zakres gminy Krzyżanowice, datowane są na XII-XIV wiek, z tych czasów bowiem pochodzą pierwsze o nich wzmianki. Znajdowały się wówczas w granicach piastowskiego księstwa raciborskiego. W połowie XVI wieku tereny te przeszły pod władanie margrabi brandenburskiego- Jerzego Hohenzollerna. W niedługim czasie panowanie nad ziemią raciborską uzyskali potomkowie Habsburgów. W ciągu wieków obszar ten był zatem władany przez trzy wielkie dynastie oraz stanowił, jako graniczny, przedmiot wielu sporów i ataków zbrojnych (np. w trakcie działań prowadzonych pod koniec wojny trzydziestoletniej). Po I wojnie światowej, w wyniku przeprowadzonego na terenie gminy plebiscytu, gmina została wcielona do państwa niemieckiego. Zasadniczą zmianę sytuacji przyniosło zakończenie II wojny światowej. Zniszczone Krzyżanowice za sprawą reformy administracyjnej z 1950 roku przyłączono do nowopowstałego województwa opolskiego. W czasach Polski Ludowej gmina Krzyżanowice zniknęła na jakiś czas z mapy Polski (1955 rok), by powrócić na nią w 1972. Trzy lata później, zgodnie z nową reformą administracyjną przeprowadzoną w kraju, gminę wcielono do województwa katowickiego, a później do śląskiego.

Kościół pw. Św. Anny

Historia parafii krzyżanowickiej sięga końca XIII wieku, kiedy to została wspomniana w pismach arcybiskupa gnieźnieńskiego. Z XV wieku pochodzi inny dokument wzmiankujący parafię- rejestr świętopietrza. Dawniej, w miejscu dzisiejszego Kościoła znajdował się drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryji Panny. Akta parafialne podają, że już w XV wieku posiadał on jeden z najstarszych dzwonów w okolicy. Pod koniec XVIII wieku (w latach 1791-1793) na miejscu dawnego, drewnianego kościoła stanał nowy, murowany. Zbudowany został w stylu późnobarokowym, a jego zwieńczenie stanowiła wieża gotycko-renesansowa z XV lub XVI wieku. Konsekracji dokonał 22 X 1793 ówczesny dziekan. W 1795 roku władzę nad gminą objął ród von Lichnowskich, którego przedstawiciel- książę Karol von Lichnowski ufundował ołtarz główny oraz wyposażenie wnętrza kościoła. W późniejszym czasie, w okresie Polski Ludowej do kościoła przynależała duża połać ziemi, której uprawą mieli zajmować się rezydujący na plebanii księża. Charakterystycznymi elementami znajdującymi się na budynku kościoła są herby rodziny von Lichnowski- emblematy umieszczone zostały na zwieńczeniu wieży oraz nad portalem.

Bibliografia Audycja radiowa- opowieść proboszcza parafii krzyżanowickiej- ks. Jerzego Witeczka- http://www.krzyzanowice.pl/gmina/historia.html, http://www.krzyzanowice.pl/gmina/historia.html, http://www.krzyzanowice.pl/turystyka/w_krzyzanowicach.html.