Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich

Z e-ncyklopedia

Parafia pod wezwaniem Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich jest jednostką, która kontynuuje tradycje istniejącej do 2000 roku parafii Zmartwychwstania Pańskiego z kalwaryjskiego wzgórza w Piekarach. Parafia pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, od samego początku swego istnienia doświadczała pewnych istotnych niedogodności. Kościół na wzgórzu był jedynie wypożyczony od parafii NMP. Podczas pielgrzymek stanowych dwa razy do roku, msze niedzielne mogły być odprawiane w nim jedynie wczesnym rankiem i późnym wieczorem, aby nie przeszkadzać zebranym na Kalwarii pielgrzymom w zwiedzaniu, co powodowało, że bardzo wielu parafian po prostu pozostawało w te dni w domu, nie odwiedzając okolicznych kościołów. Drugim poważnym utrudnieniem było usytuowanie kościoła i probostwa poza terenem należącym do parafii, do tego na wzniesieniu. Codzienna droga na mszę była uciążliwa do przebycia, szczególnie dla starszych i schorowanych parafian. Również duszpasterze doświadczali niedogodności w postaci zamieszkiwania w podniszczonym budynku probostwa i prowadzenia katechezy w słabo ogrzewanych, zawilgoconych salkach. W końcu lat 80. ówczesny proboszcz parafii- ks. Piotr Płonka wielokrotnie konsultował się z architektami w celu ustalenia najdogodniejszego miejsca do wybudowania nowych salek i probostwa. Niebawem zgłosił ks. Płonka trudną sytuację Księdzu Arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi, który zaproponował przeniesienie siedziby parafii i wybudowanie nowego kościoła na Osiedlu Wieczorka. Była to propozycja śmiała, dająca jednak wielkie nadzieje na ożywienie życia duchowego i intensywniejszą katechizację mieszkańców tego sporego ośrodka mieszkalnego.

Nie bez problemów wybrano lokalizację pod budowę nowego obiektu. W międzyczasie proboszczem i kierownikiem budowy nowego kościoła został ks. Michał Kostoń. 13 września 1993 Ksiądz Arcybiskup wydał oficjalne pismo, wyznaczając w nim parafie patronackie, które swą ofiarą modlitewną i pieniężną miały zadanie wspierać budowę. 30 listopada 1993 zaakceptowano projekt kościoła i przyległych budynków sporządzony przez małżeństwo bytomskich architektów- Barbarę i Piotra Średniawa. 1 lutego 1994 Urząd Miejski w Piekarach uznał plan realizacyjny Zespołu Sakralnego. Prace rozpoczęto w maju 1994 od ogrodzenia terenu pod budowę probostwa i sal katechetycznych. 25 maja 1994 ksiądz biskup Gerard Bernacki poświęcił plac budowy. Miesiąc później rozpoczęto wykopy pod fundamenty probostwa, a w lipcu wymurowane zostały ściany kaplicy, którą zaplanowano jako tymczasowe miejsce odprawiania nabożeństw do momentu oddania do użytku kościoła. nowego kościoła. Prace nad budową kościoła rozpoczęto jeszcze w 1995 roku. W grudniu 1996 odprawiono w nim pierwszą mszę- Pasterkę, pod gołym niebem z zaimprowizowanymi zaledwie: ołtarzem, prezbiterium, nagłośnieniem i oświetleniem. Uczestniczyło w tej Pasterce zaskakująco dużo wiernych.

Konsekracji nowego kościoła i ustanowienia nowej parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny dokonał Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń dnia 10 grudnia 2000 roku. W tym dniu wmurowano także w kościele autentyczne relikwie świętej Faustyny. Proboszcz Kostoń wygłosił kazanie, w którym podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło budowy.

Projekt wystroju wnętrza- Droga Krzyżowa, witraże, w tym największy, zdobiący prezbiterium wykonane zostały przez panią plastyk Justynę Bonikowską. Autorem fresku w prezbiterium jest pan Andrzej Borowski. Organy do piekarskiego kościoła przekazała w darze parafia pod wezwaniem św. Pantaleona z Buchholz. W późniejszym czasie pojawił się w kościele także relikwiarz Krzyża Świętego. Umieszczono go w drewnianym krzyżu stojącym w prezbiterium, z którym wiąże się ciekawa historia. Właściciel jednego z zakładów stolarskich w Zabrzu pokazał ks. Kostoniowi, podczas jego wizyty w swoim zakładzie, miedzianą figurę Chrystusa. Otrzymał ją kiedyś od właściciela składnicy złomu. Figura była sponiewierana, przebita w korpusie jakimś ostrym narzędziem. Ksiądz Kostoń niemal od razu zdecydował, że odtąd ten Chrystus będzie wywyższony w prezbiterium nowego kościoła. Jeden z dzwonów w dzwonnicy został ufundowany przez parafię św. Pantaleona. Zgodnie z prośbą proboszcza tej parafii, został umieszczony na nim napis: „Pokój i pojednanie narodom.”

Proboszczowie

Bibliografia

M. Kostoń, Krótkie dzieje jednej z piekarskich parafii czyli przejście od Zmartwychwstałego do Świętej Rodziny, Piekary Śląskie 2002.