Paliusz

Z e-ncyklopedia

Paliusz (łac. pallium, co znaczy „płaszcz") to biała wełniana wstęga, którą wkłada się na ramiona metropolity. Ozdobiona jest sześcioma krzyżykami wykonanymi z czarnego jedwabiu. Paliusz utkany jest z wełny owiec przynoszonych do bazyliki watykańskiej we wspomnienie świętej Agnieszki - w dniu 21 stycznia. Pochodzą one z hodowli należącej do trapistów z opactwa Tre Fontane.

Paliusz wywodzi się od efodu noszonego przez najwyższego kapłana podczas sprawowania posługi w świątyni jerozolimskiej oraz od hymationu czyli greckiego płaszcza okrywającego ciało, a także od togi rzymskich urzędników republiki i dygnitarzy cesarskich. Od samego początku paliusz był znakiem władzy noszonym przez cesarzy, a następnie nakładanym przez nich patriarchom. Pierwszym hierarchą kościelnym, który otrzymał paliusz był papież Sylwester.

Paliusz jest symbolem apostolskiej władzy, znakiem łączności z papieżem i dowodem jego uznania. Jest także oznaką jurysdykcji i symbolem udziału metropolity w pasterzowaniu owiec Chrystusowych.

Bibliografia

Encyklopedia kościelna, pod red. M. Nowodworskiego, Warszawa 1892, t. 18, s. 44-52.