Orszak Trzech Króli w Katowicach

Z e-ncyklopedia

Orszak Trzech Króli - historia

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” w Warszawie prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Impreza zakrojona współcześnie na szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia. Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów.

Z typowo szkolnych jasełek, orszak przekształcił się w orszak Trzech Króli. Od 2009 roku liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” należy traktować jako “prehistorię” Orszaku.

W roku 2011 do warszawskiego orszaku przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 roku były to już 24 polskie miejscowości, w roku 2013 dołączyła również zagranica. 6 stycznia 2013 Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). 6 stycznia 2014 kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynentach, w 7 krajach. 6 stycznia 2015 Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. 8. edycja Orszaku Trzech Króli - 6 stycznia 2016 odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

Imprezie sprzyja fakt, iż od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Orszak Trzech Króli w Katowicach

Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany w 2011 roku przez Fundację Orszak Trzech Króli (OTKF) z Warszawy, Honorowy patronat nad imprezą objęli abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Piotr Uszok.

Celem Orszaku jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie Święta Trzech Króli, podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd i odtwarzanie historii, jaka wydarzyła się w Betlejem ponad 2000 lat temu. Orszak Trzech Króli nawiązuje do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Przechodzący ulicami radosny korowód przypomina zapomniane obyczaje. Jest także interaktywną formą zabawy, w której podejmowany jest dialog z ludźmi spotkanymi na ulicy. Orszak to również teatr uliczny przełamujący barierę aktor-widz. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Poszczególne sceny Orszaku, odgrywane są na wolnym powietrzu, na ulicach miasta, oparte będą na fragmentach Ewangelii.

Do katowickiego Orszaku poza rodzicami i dziećmi ze szkół katolickich, dołączyli w 2014 roku wspólnota Domowego Kościoła i młodzież z Ruchu Światło-Życie.

Bibliografia

Za: [1]; [2]