Orszak Trzech Króli w Katowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 13: Linia 13:


==Orszak Trzech Króli w Katowicach==
==Orszak Trzech Króli w Katowicach==
Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany w 2011 roku przez Fundację Orszak Trzech Króli (OTKF) z Warszawy, Honorowy patronat nad imprezą objęli [[Skworc Wiktor|abp Wiktor Skworc]] oraz prezydent Katowic [[Uszok Piotr|Piotr Uszok]].
Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany w 2011 roku przez Fundację Orszak Trzech Króli (OTKF) z Warszawy. Honorowy patronat nad imprezą objęli: [[Skworc Wiktor|abp Wiktor Skworc]] oraz ówczesny prezydent Katowic [[Uszok Piotr|Piotr Uszok]].


Celem Orszaku jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie [[Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)|Święta Trzech Króli]], podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd i odtwarzanie historii, jaka wydarzyła się w Betlejem ponad 2000 lat temu. Orszak Trzech Króli nawiązuje do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Przechodzący ulicami radosny korowód przypomina zapomniane obyczaje. Jest także interaktywną formą zabawy, w której podejmowany jest dialog z ludźmi spotkanymi na ulicy. Orszak to również teatr uliczny przełamujący barierę aktor-widz. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Poszczególne sceny Orszaku, odgrywane były na wolnym powietrzu, na ulicach miasta, oparte na fragmentach Ewangelii.
Celem Orszaku jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie [[Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)|Święta Trzech Króli]], podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd i odtwarzanie historii, jaka wydarzyła się w Betlejem ponad 2000 lat temu. Orszak Trzech Króli nawiązuje do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Przechodzący ulicami radosny korowód przypomina zapomniane obyczaje. Jest także interaktywną formą zabawy, w której podejmowany jest dialog z ludźmi spotkanymi na ulicy. Orszak to również teatr uliczny przełamujący barierę aktor - widz. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Poszczególne sceny Orszaku, odgrywane były na wolnym powietrzu, na ulicach miasta, oparte na fragmentach Ewangelii.


Do katowickiego Orszaku poza rodzicami i dziećmi ze szkół katolickich, dołączyli w 2014 roku wspólnota [[Domowy Kościół|Domowego Kościoła]] i młodzież z [[Ruch Światło-Życie|Ruchu Światło-Życie]].
Do katowickiego Orszaku poza rodzicami i dziećmi ze szkół katolickich, dołączyli w 2014 roku wspólnota [[Domowy Kościół|Domowego Kościoła]] i młodzież z [[Ruch Światło-Życie|Ruchu Światło-Życie]].

Wersja z 11:44, 6 sty 2019

Orszak Trzech Króli - historia

2017
2017
2017
2017

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” w Warszawie prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Impreza zakrojona współcześnie na szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia. Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów.

Z typowo szkolnych jasełek, orszak przekształcił się w orszak Trzech Króli. Od 2009 roku liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” należy traktować jako “prehistorię” Orszaku.

W roku 2011 do warszawskiego orszaku przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 roku były to już 24 polskie miejscowości, w roku 2013 dołączyła również zagranica. 6 stycznia 2013 Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). 6 stycznia 2014 kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynentach, w 7 krajach. 6 stycznia 2015 Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. 8. edycja Orszaku Trzech Króli - 6 stycznia 2016 odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

Imprezie sprzyja fakt, iż od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Orszak Trzech Króli w Katowicach

Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany w 2011 roku przez Fundację Orszak Trzech Króli (OTKF) z Warszawy. Honorowy patronat nad imprezą objęli: abp Wiktor Skworc oraz ówczesny prezydent Katowic Piotr Uszok.

Celem Orszaku jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie Święta Trzech Króli, podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd i odtwarzanie historii, jaka wydarzyła się w Betlejem ponad 2000 lat temu. Orszak Trzech Króli nawiązuje do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Przechodzący ulicami radosny korowód przypomina zapomniane obyczaje. Jest także interaktywną formą zabawy, w której podejmowany jest dialog z ludźmi spotkanymi na ulicy. Orszak to również teatr uliczny przełamujący barierę aktor - widz. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Poszczególne sceny Orszaku, odgrywane były na wolnym powietrzu, na ulicach miasta, oparte na fragmentach Ewangelii.

Do katowickiego Orszaku poza rodzicami i dziećmi ze szkół katolickich, dołączyli w 2014 roku wspólnota Domowego Kościoła i młodzież z Ruchu Światło-Życie.

Bibliografia

Za: [1]; [2]