Nocoń Arkadiusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
== Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ==
== Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ==


Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie (syn Gerarda i Marii z d. Mryka). Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1988 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|Katowicach]] z rąk [[Zimoń Damian|bpa Damiana Zimonia]]. Jako wikariusz pracował w [[Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku|parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej]] (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m. in. w „Latinitas” (Watykan), „Salesianum” (Rzym), „Pallas Silesia” (Katowice), „Vox Patrum” (Lublin), oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci [[Św. Jacek|św. Jacka]], które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i Księgarnia św. Jacka. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m. in. autorem cyklu „Święty Tygodnia”, „Okruchy Ewangelii”, „Śladami Jana Pawła II na Watykanie”). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.  
Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie w rodzinie Gerarda i Marii z d. Mryka. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1988 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|Katowicach]] z rąk [[Zimoń Damian|bpa Damiana Zimonia]]. Jako wikariusz pracował w [[Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku|parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej]] (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m. in. w „Latinitas” (Watykan), „Salesianum” (Rzym), „Pallas Silesia” (Katowice), „Vox Patrum” (Lublin), oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci [[Św. Jacek|św. Jacka]], które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i [[Wydawnictwo i Księgarnia św. Jacka|Księgarnia św. Jacka]]. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m.in. autorem cyklu „Święty Tygodnia”, „Okruchy Ewangelii”, „Śladami Jana Pawła II na Watykanie”). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 21:11, 28 paź 2016

Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie w rodzinie Gerarda i Marii z d. Mryka. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1988 w Katowicach z rąk bpa Damiana Zimonia. Jako wikariusz pracował w parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m. in. w „Latinitas” (Watykan), „Salesianum” (Rzym), „Pallas Silesia” (Katowice), „Vox Patrum” (Lublin), oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci św. Jacka, które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i Księgarnia św. Jacka. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m.in. autorem cyklu „Święty Tygodnia”, „Okruchy Ewangelii”, „Śladami Jana Pawła II na Watykanie”). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Bibliografia

W. M. Zarębczan, Polacy w Watykanie. Instytucje i urzędy oraz Polacy w nich pracujący. Historia i współczesność, Pelplin 2004, s. 485; notka uzupełniona informacjami przekazanymi przez ks. Arkadiusza Noconia.