Nocoń Arkadiusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(uzupełnienie)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ==
== Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ==


Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie w rodzinie Gerarda i Marii z d. Mryka. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1988 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|Katowicach]] z rąk [[Zimoń Damian|bpa Damiana Zimonia]]. Jako wikariusz pracował w [[Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku|parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej]] (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m. in. w „Latinitas” (Watykan), „Salesianum” (Rzym), „Pallas Silesia” (Katowice), „Vox Patrum” (Lublin), oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci [[Św. Jacek|św. Jacka]], które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i [[Wydawnictwo i Księgarnia św. Jacka|Księgarnia św. Jacka]]. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m.in. autorem cyklu „Święty Tygodnia”, „Okruchy Ewangelii”, „Śladami Jana Pawła II na Watykanie”). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.  
Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie w rodzinie Gerarda i Marii z d. Mryka. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1988 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|Katowicach]] z rąk [[Zimoń Damian|bpa Damiana Zimonia]]. Jako wikariusz pracował w [[Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku|parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej]] (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m.in. w: '' Latinitas '' (Watykan), '' Salesianum '' (Rzym), '' Pallas Silesia '' (Katowice), '' Vox Patrum '' (Lublin) oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci [[Św. Jacek|św. Jacka]], które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i [[Wydawnictwo i Księgarnia św. Jacka|Księgarnia św. Jacka]]. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m.in. autorem cyklu '' Święty Tygodnia'', '' Okruchy Ewangelii'', '' Śladami Jana Pawła II na Watykanie''). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
 
Ma zasługi na rzecz krzewienia we Włoszech wiedzy o Polsce i wielkich Polakach. Za całokształt działalności w kategorii "nauka i edukacja" został wyróżniony w plebiscycie organizowanym przez Związek Polaków w Kalabrii.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
W. M. Zarębczan, Polacy w Watykanie. Instytucje i urzędy oraz Polacy w nich pracujący. Historia i współczesność, Pelplin 2004, s. 485; notka uzupełniona informacjami przekazanymi przez ks. Arkadiusza Noconia.   
W.M. Zarębczan, Polacy w Watykanie. Instytucje i urzędy oraz Polacy w nich pracujący. Historia i współczesność, Pelplin 2004, s. 485; notka uzupełniona informacjami przekazanymi przez ks. Arkadiusza Noconia; [https://katowice.gosc.pl/doc_pr/5879422.Ks-Arkadiusz-Nocon-czlowiekiem-roku-w-plebiscycie-we-Wloszech], (dostęp: 25.09.2019).   


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria: Biografie - N]]
[[Kategoria:Biografie - N]]
[[Kategoria:Patrologia]]
[[Kategoria:Patrologia]]

Aktualna wersja na dzień 21:27, 25 wrz 2019

Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie w rodzinie Gerarda i Marii z d. Mryka. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1988 w Katowicach z rąk bpa Damiana Zimonia. Jako wikariusz pracował w parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m.in. w: Latinitas (Watykan), Salesianum (Rzym), Pallas Silesia (Katowice), Vox Patrum (Lublin) oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci św. Jacka, które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i Księgarnia św. Jacka. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m.in. autorem cyklu Święty Tygodnia, Okruchy Ewangelii, Śladami Jana Pawła II na Watykanie). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Ma zasługi na rzecz krzewienia we Włoszech wiedzy o Polsce i wielkich Polakach. Za całokształt działalności w kategorii "nauka i edukacja" został wyróżniony w plebiscycie organizowanym przez Związek Polaków w Kalabrii.

Bibliografia

W.M. Zarębczan, Polacy w Watykanie. Instytucje i urzędy oraz Polacy w nich pracujący. Historia i współczesność, Pelplin 2004, s. 485; notka uzupełniona informacjami przekazanymi przez ks. Arkadiusza Noconia; [1], (dostęp: 25.09.2019).