Nocoń Arkadiusz

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nocoń Arkadiusz (1962-), pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Urodził się 24 sierpnia 1962 w Knurowie w rodzinie Gerarda i Marii z d. Mryka. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1988 w Katowicach z rąk bpa Damiana Zimonia. Jako wikariusz pracował w parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej (1988-1990). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat 1990) oraz na Wydziale Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (doktorat 1996). Od 1996 roku pracuje w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m.in. w: Latinitas (Watykan), Salesianum (Rzym), Pallas Silesia (Katowice), Vox Patrum (Lublin) oraz kilkunastu publikacji książkowych. Był pomysłodawcą rzymskich obchodów 750-lecia śmierci św. Jacka, które zorganizowała Kuria Metropolitalna w Katowicach i Księgarnia św. Jacka. Współpracuje z Radiem Watykańskim (był m.in. autorem cyklu Święty Tygodnia, Okruchy Ewangelii, Śladami Jana Pawła II na Watykanie). Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Ma zasługi na rzecz krzewienia we Włoszech wiedzy o Polsce i wielkich Polakach. Za całokształt działalności w kategorii "nauka i edukacja" został wyróżniony w plebiscycie organizowanym przez Związek Polaków w Kalabrii.

Bibliografia

W.M. Zarębczan, Polacy w Watykanie. Instytucje i urzędy oraz Polacy w nich pracujący. Historia i współczesność, Pelplin 2004, s. 485; notka uzupełniona informacjami przekazanymi przez ks. Arkadiusza Noconia; [1], (dostęp: 25.09.2019).