Nieszporek Stanisław

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieszporek Stanisław (1945-2019), proboszcz w Czarkowie

Urodził się 14 września 1945 w Wyrach, jako najmłodszy z trójki synów Teodora i Marty z domu Małek. Szkołę podstawową rozpoczął w Wyrach, lecz w 1953 roku wraz z rodzicami przeprowadził się do Tychów. W 1959 roku rozpoczął naukę w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach na Wydziale Elektrycznym. Po jej ukończeniu w 1964 roku postanowił wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1976 roku przyjął święcenia diakonatu (7 marca) oraz kapłańskie (15 kwietnia) z rąk ówczesnego biskupa katowickiego Herberta Bednorza.

Swoją pracę duszpasterską rozpoczął niedługo po święceniach. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach Śląskich (od 17 maja 1976). Następnie był wikariuszem w parafiach: św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach (od 26 sierpnia 1978), Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (od 16 maja 1980), Świętego Jana Chrzciciela w Mnisztwie (od 31 sierpnia 1983; obecnie diecezja bielsko-żywiecka), św. Marii Magdaleny w Radlinie (od 1 września 1985), św. Michała Archanioła w Suchej Górze (od 31 sierpnia 1988), św. Piusa X w Rudzie Śląskiej (od 31 sierpnia 1990), św. Jacka w Radoszowach (od 31 sierpnia 1991) oraz św. Wojciecha w Radzionkowie (od 29 sierpnia 1995). Następnie został administratorem parafii św. Józefa Robotnika w Czarkowie od 24 sierpnia 1996, a następnie jej proboszczem od 2 marca 1997. Urząd ten pełnił przez prawie 11 lat.

W 2009 roku został najpierw poproszony o zastępstwo wakacyjne w parafii Świętego Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich, a później otrzymał dekret kapelana szpitalnego w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli. Z dniem 31 sierpnia 2013 przeszedł na emeryturę i rok później zamieszkał na probostwie parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku Chwałowicach. Tam zmarł 2 maja 2019 w 74 roku życia, w 44 roku Chrystusowego kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 8 maja. Został pochowany w Czarkowie.

Bibliografia

Nekrolog, Kuria Metropolitalna w Katowicach.