Nachbar Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
==Józef Nachbar (1820-1893), twórca chorału śląskiego==
==Józef Nachbar (1820-1893), twórca chorału śląskiego==


Urodził się w 1820 roku w Blumenau pod Kątami (Canth) k. Wrocławia w rodzinie właściciela miejscowego browaru. Uczęszczał do gimnazjum w Zgorzelicy i seminarium nauczycielskiego w Poznaniu. Posiadał doskonałą znajomość języka polskiego. W 1839 roku otrzymał dyplom nauczyciela i pracę w Babimoście. Następnie przez rok studiował w akademii muzycznej w Berlinie, a następnie przez cztery lata był zatrudniony jako kapelmistrz przy katedrze gnieźnieńskiej. W 1846 roku otrzymał posadę nauczyciela muzyki przy seminarium nauczycielskim w Paradyżu. Tam  napisał w 1856 roku z polecenia [[Bogedain Bernard|ks. Bernard Bogedaina]] ówczesnego radcy szkolnego w Opolu, znane i cenione do dnia dzisiejszego dzieło pt. „Chorał czyli dostateczny zbiór melodii do przeszło 700 pieśni kościelnych w języku polskim”. W 1865 roku przeniósł się do Pyskowic. Jest autorem licznych artykułów do wychodzącego od 1868 roku w Piekarach  „Zwiastuna Górno-śląskiego”. Zdaniem J. Kudery, być może był jego redaktorem. W 1890 roku przeszedł na emeryturę. Był żonaty z Teofilą Sobańska.  Umarł w Pyskowicach 28  listopada 1893.  
Urodził się w 1820 roku w Blumenau pod Kątami (Canth) k. Wrocławia w rodzinie właściciela miejscowego browaru. Uczęszczał do gimnazjum w Zgorzelicy i seminarium nauczycielskiego w Poznaniu. Posiadał doskonałą znajomość języka polskiego. W 1839 roku otrzymał dyplom nauczyciela i pracę w Babimoście. Następnie przez rok studiował w akademii muzycznej w Berlinie, a następnie przez cztery lata był zatrudniony jako kapelmistrz przy katedrze gnieźnieńskiej. W 1846 roku otrzymał posadę nauczyciela muzyki przy seminarium nauczycielskim w Paradyżu. Tam  napisał w 1856 roku z polecenia [[Bogedain Bernard|ks. Bernarda Bogedaina]] ówczesnego radcy szkolnego w Opolu, znane i cenione do dnia dzisiejszego dzieło pt. „Chorał czyli dostateczny zbiór melodii do przeszło 700 pieśni kościelnych w języku polskim”. W 1865 roku przeniósł się do Pyskowic. Jest autorem licznych artykułów do wychodzącego od 1868 roku w Piekarach  „Zwiastuna Górno-śląskiego”. Zdaniem J. Kudery, być może był jego redaktorem. W 1890 roku przeszedł na emeryturę. Był żonaty z Teofilą Sobańska.  Umarł w Pyskowicach 28  listopada 1893.  


==Autor==
==Autor==
Chorał czyli dostateczny zbiór melodyj do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim.
Chorał czyli dostateczny zbiór melodyj do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim. Ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania przez Józefa Nachbar Nauczyciela przy Król. katol. Seminaryum naucz, w Paradyżu, a wydany przez Ks. Bernarda Bogedain, Radcę rejencyjnego, duchownego i szkolonego w Opolu. Drukiem W. Moeser w Berlinie 1856.
Ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania przez Józefa Nachbar Nauczyciela przy Król. katol. Seminaryum naucz, w Paradyżu, a wydany przez Ks. Bernarda Bogedain, Radcę rejencyjnego, duchownego i szkolonego w Opolu. Drukiem W. Moeser w Berlinie 1856.
Do nabycia w Opolu u księgarza Alberta Moeser.
Do nabycia w Opolu u księgarza Alberta Moeser.



Wersja z 19:17, 29 paź 2009

Józef Nachbar (1820-1893), twórca chorału śląskiego

Urodził się w 1820 roku w Blumenau pod Kątami (Canth) k. Wrocławia w rodzinie właściciela miejscowego browaru. Uczęszczał do gimnazjum w Zgorzelicy i seminarium nauczycielskiego w Poznaniu. Posiadał doskonałą znajomość języka polskiego. W 1839 roku otrzymał dyplom nauczyciela i pracę w Babimoście. Następnie przez rok studiował w akademii muzycznej w Berlinie, a następnie przez cztery lata był zatrudniony jako kapelmistrz przy katedrze gnieźnieńskiej. W 1846 roku otrzymał posadę nauczyciela muzyki przy seminarium nauczycielskim w Paradyżu. Tam napisał w 1856 roku z polecenia ks. Bernarda Bogedaina ówczesnego radcy szkolnego w Opolu, znane i cenione do dnia dzisiejszego dzieło pt. „Chorał czyli dostateczny zbiór melodii do przeszło 700 pieśni kościelnych w języku polskim”. W 1865 roku przeniósł się do Pyskowic. Jest autorem licznych artykułów do wychodzącego od 1868 roku w Piekarach „Zwiastuna Górno-śląskiego”. Zdaniem J. Kudery, być może był jego redaktorem. W 1890 roku przeszedł na emeryturę. Był żonaty z Teofilą Sobańska. Umarł w Pyskowicach 28 listopada 1893.

Autor

Chorał czyli dostateczny zbiór melodyj do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim. Ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania przez Józefa Nachbar Nauczyciela przy Król. katol. Seminaryum naucz, w Paradyżu, a wydany przez Ks. Bernarda Bogedain, Radcę rejencyjnego, duchownego i szkolonego w Opolu. Drukiem W. Moeser w Berlinie 1856. Do nabycia w Opolu u księgarza Alberta Moeser.

Bibliografia

J. Kudera, Ks. Konstanty Damrot. Śląski wieszcz. Na 25-letnią rocznicę śmierci, Bytom 1920, s. 21.