Muzeum Misyjne w Brzęczkowicach

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Muzeum Misyjne w Brzęczkowicach

maska obrzędowa, Kamerun
ekspozycja
Ostatnia Wieczerza

W krypcie kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach 12 stycznia 2004 otwarte zostało Muzeum Misyjne. Jego pomysłodawcą jest ks. dr Andrzej Halemba, który przez 9 lat był misjonarzem w Zambii. To właśnie z jego zbiorów pochodzi większość eksponatów, które znalazły sie w muzeum. Gromadził przez 15 lat różnego rodzaju przedmioty z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Papui-Nowej Gwinei.

Wśród nich można zobaczyć rytualne maski, instrumenty i przedmioty codziennego użytku z kontynentu afrykańskiego: z Kamerunu, z pogranicza Zambii, Konga. Ponadto, muzeum posiada ceramikę Indian zamieszkujących Argentynę i Peru. Kolejną część ekspozycji stanowią bardzo cenne zbiory z Papui Nowej Gwinei. Ekspozycja afrykańska uzupełniona jest o faunę i florę. W muzeum - oprócz wyżej wymienionych eksponatów można zobaczyć krótkie filmy misyjne, przygotowane przez Ryszarda Piaska, we współpracy z Komisją Misyjną Episkopatu Polski oraz przygotowane i emitowane przez Telewizję Polską. Opowiadają m.in.: o afrykańskich dzieciach, misjonarzach w Indiach czy pomocy medycznej na Papui Nowej Gwinei.

Patrz również:

Bibliografia

M. Rzepka, Klimaty misji, GN 2008, nr 36, s. ???? ( dodatek katowicki); Foto: Ostatnia Wieczerza; z wystawy OO. Białych w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach 10 II 2010; Sz. Babuchowski, Afryka w Brzęczkowicach. Muzeum Misyjne im. kard. Augusta Hlonda, GN 2005, nr 10, (dodatek katowicki), s. 7.