Muszyński Janusz

Z e-ncyklopedia

Muszyński Janusz (1947-2013), dyrygent, śpiewak i pedagog

Urodził się 21 października 1947 w Koźlu. Dyrygentury uczył się u prof. Krzysztofa Missona w dawnej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie oraz u prof. Włodzimierza Ormickiego w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Tam też na Wydziale Wokalno-Aktorskim uczył się śpiewu pod kierunkiem Marii Vardi – Morbitzer. Sam też prowadził działalność pedagogiczną. Był nauczycielem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej II ST. im. L. Różyckiego w Gliwicach. W latach 1989-1992 prowadził tam klasę śpiewu oraz zespoły operowe.

Janusz Muszyński wsławił się najbardziej jako dyrygent. Na początku pracy dyrygenckiej związał się z aktywnym kulturalnie środowiskiem katowickiego Duszpasterstwa Akademickiego. W latach 70. XX wieku założył chór, którego członkami były osoby z Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Panewnikach. Z czasem do tego zespołu dołączyli muzycy śpiewający i grający na różnych instrumentach z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. W 1977 roku z inicjatywy Janusza Muszyńskiego powstał Akademicki Kameralny Zespół Chóralny przy Duszpasterstwie Akademickim w Katowicach. W roku 1979 powierzono mu funkcję kierownika muzycznego na Jasnej Górze. Na tym stanowisku pozostawał dziesięć lat, przygotowując muzyczną oprawę świąt kościelnych i innych wydarzeń odbywających się w sanktuarium. Tam też rozwinął życie muzyczne.

W 1981 roku została reaktywowana, z inicjatywy Generała Zakonu Paulinów o. Józefa Płatka, Kapela Jasnogórska, która przez wieki upiększała liturgię na Jasnej Górze, zaś w czasach zaborów została przez cara rozwiązana. Działający wówczas katowicki chór Duszpasterstwa Akademickiego przemianowano na Chór Kapeli Jasnogórskiej w skład którego weszli również śpiewacy z Częstochowy. Jej dyrygentem został Janusz Muszyński. Chór ten brał udział w miejscowych uroczystościach, jak i koncertował na Śląsku. Przez okres swojej pracy w jasnogórskim klasztorze Janusz Muszyński wydobył z klasztornej biblioteki na światło dzienne cenne rękopisy. Po rekonstrukcji i przepisaniu manuskryptów twórców jasnogórskich z XVIII wieku, utwory te stały się częścią repertuaru Kapeli Jasnogórskiej.

Pracę dyrygenta wypełniał również w wielu parafiach archidiecezji katowickiej prowadząc parafialne chóry, takie jak: św. św. Piotra i Pawła w Katowicach, Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych, św. Bartłomieja w Bieruniu Starym, św. Krzysztofa i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach, chór św. Grzegorza bazyliki oo. Franciszkanów w Panewnikach oraz chór kameralny „Ex Animo” przy parafii Wniebowzięcia NMP w Kobiórze.

Gościnnie prowadził renomowane chóry: Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonii Śląskiej, Politechniki Śląskiej, a także chór mieszany „Resonans con tutti”. Współpracował z zespołami instrumentalnymi m.in.: Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Kameralną z Instytutu Muzyki im. Łysenki we Lwowie. Pracował z wieloma śpiewakami światowej sławy m.in.: Izabelą Kłosińską, Wiesławem Ochmanem, Andrzejem Hiolskim, Bernardem Ładyszem.

Wniósł wkład w ożywianie życia muzycznego na Śląsku. Był współorganizatorem i szefem artystycznym licznych imprez muzycznych. Do najważniejszych festiwali należą: Mikołowskie Dni Muzyki, Doraźna Scena Operowa, Regionalny Przegląd Pieśni Wielkopostnych i Wielkanocnych w Bieruniu, Powiatowe Prezentacje Chórów Kameralnych Nieszpory Maryjne w Pszczynie i w Kobiórze. W 1992 roku zainicjował odbywające się w tyskich kościołach Tyskie Wieczory Kolędowe.

Janusz Muszyński zmarł 17 listopada 2013 w Tychach. Msza pogrzebowa odbyła się 20 listopada 2013 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Spoczął na cmentarzu rzymskokatolickim oo. franciszkanów przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Starych Panewnikach.

Bibliografia

Patalong A., Działalność chóru Pro Arte Ecclesiastica w latach 1977-2004, praca magisterska, Uniwersytet Śląski Filia w Cieszynie Wydział Artystyczny Instytutu Muzyki, Cieszyn 2004; Witman S., Ostatnie oklaski, „Twoje Tychy” 2013, nr 47/314, s. 4; Pierończyk J., Pogrzeb Janusza Muszyńskiego w kościele Marii Magdaleny w Tychach [online], 20 listopada 2013, [dostęp: 3.11.2015]; dostępny: [1]